Гостомель — Хмельницький: війна очима переселенки — матері шести дітей
Вона з сім’єю покинула місто, яке залишилося в душі, в спогадах, у домашньому фото та відеоархіві і — географічною точкою на карті Україні. Це — Гостомель. Розтрощений вщент, спалений, але нескорений. Нині багатодітна родина 30-річної молодої жінки з біблейським іменем Марія і гостомельського священника, отця Андрія мешкають в Хмельницькому. З шістьма маленькими дітками. Вимушені переселенці. Їм вдалося евакуюватися з Гостомеля 11 березня. На їхніх очах згоріла їх багатоповерхівка, рашисти розстрілювали мирних людей, палили, громили все і вся. Втікачі від війни, від неминучої смерті, із спогадами про пережите, з болем, але з несхитною вірою: ми переможемо, бо з нами Бог, любов і гідність. Я пишаюся тим, що я з Гостомеля”, — сказала ця неймовірна жінка при зустрічі. У найлютіший час спротиву Гостомель отримав звання “ місто герой”. І ця розповідь — про Гостомель і гостомельців, які не скорилися.
“ У Хмельницькому живуть чоловікові родичі, вони запрошували нас з першого дня, як почалась війна. Але ми спочатку поїхали до Києва. Моя мама живе на Виноградарі. Але й там трясло щоночі, вдень. Якраз з боку Гостомеля. Найбільша тривога, звісно — діти. Їх в нас шестеро. Найстаршому синочку 13 років минуло 3 квітня. Далі — 11, 8 років. Буде незабаром шість другому синочку. Чотири — донечці. Наймолодшій , Марійці, щойно минув рік. Ми обвінчались, коли мені виповнилося 16. Андрій служив священником у приході в Києві. Я — киянка. Андрій з Хмельницького. Я мріяла про людину віруючу. У мене було нелегке дитинство, батько випивав, бив маму, зраджував. Я не хотіла подібного життя, мріяла про справжні, віддані стосунки. І Бог мені дарував такі. Після вінчання ми оселилися в Гостомелі і прожили там майже 15 років. Спочатку — в орендованій однокімнатній квартирі, згодом її викупили, придбали мікроавтобус, на нашу велику сім”ю. Мені пощастило навіть реалізувати свою мрію — я професійний фотограф.
24 лютого, коли все почалося, я навіть не чула вибухів о пів на п”яту. Бо вночі погано спала — дуже кашляла мала дитина. Вранці подзвонила вчителька, щоб всі діти залишалися дома. Що сталося? Напередодні ходили розмови, що буде війна. Мама дуже хвилювалась, я її заспокоювала: яка війна, ХХІ століття. А в телефоні вже зранку люди надсилали повідомлення: почалася війна. Мене затрусило, випила заспокійливе. Вирішила: треба їхати в Хмельницький, до Андрієвих родичів. Якщо росіяни підуть на Київ, тут також буде “жарко”. Настоятель церкви, де служив чоловік, порадив залишатися вдома, бо на дорогах небезпечно, можна потрапити під бомбування. І ми залишилися.
Я постійно сиділа в гостомельському чаті, всі повідомлення були однакові: там бомблять, тут бомблять. Ситуація змінювалася блискавично, мозок не встигав на все реагувати. Дуже швидко біля нас вже висаджувався ворожий десант, вертольоти і винищувачі проносились просто над нашим будинком. Чоловік встиг поїхати до Києва, купити продукти в “Ашані”, сподівалися — пересидимо. Наступного дня, 25 лютого, почалися обстріли, ближні бої. Бомбили аеропорт, танки вдерлися до військового містечка, рознесли все. Все це гостомельці викладали в чати. Страх, безвихідь сковували все більше. Але підсвідомо вірилося, що житлові будинки, людей не чіпатимуть. Цього не сталося, навпаки, все наростало. З одного боку в Гостомелі висадився десант, з іншого, зі сторони Димара, де є військове містечко Кімарка, на місто йшла велика колона кадирівців. Ми робили спробу виїхати, втекти, але в цей же день розстріляли групу людей, які намагалися пробитися до Києва. А ще в ті дні підірвали мости, щоб окупанти не прорвалися до столиці. Ми були затиснуті зусібіч, наша вулиця Рикунова посередині, тут також точилися бої. Окупанти почали виганяти людей з домівок, розстрілювали за відмову віддати телефон. Що вражало: на вигляд вони звичайні люди… Моїм найбільшим страх було не зіштовхнутися з ними лице в лице, щоб не згвалтували, щоб не вбили. А потім боялась лише за дітей.
Десь на шостий день війни в нас закінчилися продукти, не було світла, опалення. Ще залишався газ. Інтернету також не було, лише на мобільному. Хтось з мародерів розтрощив нашу “Фору”, супермаркет. Сусіди прийшли: “Підемо, щось знайдемо, не будь наївною, у вас же діток багато. Прийдуть ці тварюки — вони заберуть”. Я не могла відважитись, бо крадіжка за будь-яких обставин, навіть під час війни — це все одно крадіжка. І ось весь твій світ руйнується, ти йдеш, переступаєш через принципи свої, шукаєш там, у запилюжених, мертвих якихось завалах, які ще вчора були комфортним супермаркетом, суміші дітям, каші, воду. Люди брали, що могли знайти, ніхто не знав, що буде завтра. А ще в цей день окупанти знищили водонапірну башту. Місто залишилося без води. Аптеку розбомбили також. Ліки валялися, де попало. У донечки був дуже сильний кашель, вона алергик, і я пішла і в цю розтрощену аптеку. Люди просто залазити через розкурочену стіну в аптеку шукати якісь пігулки. Це все дуже принизливо, образливо, я не вірила, що й я все це роблю.
2 березня ми ще трималися, готували їсти, був газ. Коли починався вечір, у малих починався шок, вони боялися темряви. Постійно сильно бомбили, десь зовсім неподалік. Наступного ранку в наш двір наповзли російські танки. Неподалік — наші Збройні Сили. Українським бійцям побігли допомагати наші чоловіки з будинку, почали рити окопи, робити загородження з машин на дорозі, щоб зупинити навалу, якій не було кінця. На світанку 3 березня від бомби посипались всі шибки у вікнах. Ми жили на третьому поверсі, зруйнувало майже всі верхні. Тулились на підлозі в нашому малесенькому коридорчику. Холод був неймовірний, накривали малюків, чим могли. Коробками картонними затулили вікна, дошками з дитячого ліжечка, яке розібрали. Газу вже не було, бо розбили газову трубу. В кухні у великій металевій мисці розводили вогонь із шматків меблів, варили дітям картоплю і яйця. Над нами постійно літали снаряди, діти сиділи в темряві, із заплющеними очима, затиснувши ручками вуха, навіть свічку не можна було запалювати, щоб не було відблисків. Ми пересувалися пригнувшись, навпомацки.
4 березня зник сигнал у телефоні, ми були відрізані від світу. Встигла надіслати смс-ку мамі в Київ: чекаємо на “зелений коридор”. Бомбили безперестанно, морально було неймовірно важко, бо до фізичних незручностей якось почали звикати. Забігла сусідка: забарикадуйтесь, чим можете, до нас у двір заходять руські танки.
Я дивилась крізь щілинку у вікні, як один з них розтрощив дитячий майданчик, який лише напередодні зробили. Солдати почали виламувати двері у під’їздах, у всіх квартирах. Їх було більше сорока. Я стояла, молилася і відчувала, що починаю падати, свідомість була якась нечітка. Поруч у сусідньому будинку розстріляли всю сім’ю, вимагаючи телефон. Мені хотілося взяти ножа, кинутись на котрусь із цих тварюк, бо страху не було. Але свідомість фіксувала: бережи дітей. З одного пинка вони виламали двері. Забігло семеро — з автоматами, гранатометами, з матюками. Чоловік став на вході, загородив дітей, попросив пожаліти їх. Пересилюючи злість, ми намагались себе контролювали. Вони могли зробити з нами все, що хотіли. Неймовірна жорстокість впереміш з таким же цинізмом: “Мы мирных не расстреливаем, это делают ваши войска,“ — пояснювали нам, як їх “вчили”. Наказали спускатися в підвал. Ми зібрали залишки їжі, води, одягу, теплих речей і спустилися. Там вже перебували люди з усього під’їзду, чоловік із сорок. Холодно дуже, протяги постійні, тіснява. Ми так сиділи в темряві дві доби, від пилюки не було чим дихати. Від стіни до стіни — трохи більше метра. Туалет — одне відро на всіх. Нас закрили і не можна було навіть визирнути назовні. Діти весь час плакали. Допомагали один одному, підтримували. Їжа — сухпайок: цукерки, чіпси, печиво, більше нічого не було. Малюки страждали найбільше, хворіли. Через два дні нас почали потроху випускати, “понюхати” повітря, як нам казали. Троє з окупантів сказали, що не хотіли їхати в Україну. Були в Білорусі. І, вже сидячи в танку, побачили дорогою, напис “Прип’ять”. Зрозуміли, що їдуть на війну. Нам навіть дозволили з дітьми пожити у котрійсь з недорозтрощених квартир. Ми зайшли у квартиру поверхом нижче під нами, де було одне вціліле вікно. Та через день у будинок влетіла бомба, він почав горіти, ми ледь встигли вибігти. Дивились, як нашу квартиру зжирає полум’я. Пішли до підвалу в сусідньому будинку. Такого ж холодного і темного, переповненого людьми.
Через два дні з’явився “зелений коридор”. Руські почали відходити з нашого
“п’ятачка”. Дехто йшов пішки на Бучу, але поверталися, бачачи розстріляні машини і мертвих людей. Тому всі чекали на українські гуманітарні автобуси.
Окупанти пропонували виїздити до Росії, але ніхто не погоджувався. Хоча ті лякали: ”Ми уйдєм, прідут кадировци, будєт єщо хуже”. Потім вони запропонували їхати на Білорусь. Ми вперто чекали українців. А кадирівці, справді, вже були за одну зупинку від нас. Вони взагалі — звірі. Стріляли, гвалтували, знущались. Ми тримались і молились. Я розуміла: треба рухатись, вириватись хоч якось. Хоч повзти в напрямку Бучі. Вона була за нами, там були наші армійці. 10 березня, коли я вийшла з підвалу, побачила, як дорогою їдуть машини з білими прапорами. Їх було дуже багато, кілька десятків: значить, дали “коридор”. Ми також з людьми почали шукати машини, щоб приєднатись до колони, блукали розбомбленим центром міста, тягли дітей, вони були дуже виснажені: голодні, замерзлі, речей немає, все згоріло, все знищене.
Я востаннє подивилась на руїни нашого будинку. У реальність все одно не вірилося. Єдине заспокоювало: поруч вже не було росіян. Сусідка додзвонилась до чоловіка, який перебуває в ЗСУ. Той сказав повзти, вибиратись чим завгодно, бо, справді, на Гостомель йде велика колона кадирівців. І в цей час нам повідомили: будуть автобуси, чекайте. Ми боялися, аби не опинитись в білоруському котромусь автобусі, бо перші були саме звідти. Потім приїхали наші автобуси. Чоловік лишився в Бучі, відправляли тільки жінок і дітей. Дорогою бомбили. В сусідньому Демидові евакуаційний автобус розстріляли, були загиблі. Нас привезли до Білогородки. Це було 11 березня. Я ще хотіла якось дістатися до мами, в Київ. Чоловік добрався до нас наступного дня, сказав, що краще їхати в Хмельницький. Там не бомблять. Ми поїхали в Хмельницький.
Тут нам допомагають родичі, волонтери. Живемо у двокімнатній квартирі з родичами, нас всіх одинадцять. Я вже почала працювати, бо врятувала фотоапарат, всю техніку. Вже була перша хмельницька зйомка: новонароджені малюки. Мої улюблені сюжети. Діти війни, дуже мені рідні. І народжуються щодня. Це — диво. Особливо зараз, коли навкруги сіється смерть, і вона продовжує стояти у твоїй очах, спогадах. І саме діти дають силу, і любов, і віру, що світло переможе цю темряву, ми вистоїмо, переможемо обов’язково. Я вірю в це, і щиро молюся за Україну, за дітей, за наших нескорених українців”.
Розповідь записала Тетяна СЛОБОДЯНЮК.