Безоплатні протези для військових
Реалізація державної програми безоплатного забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення — один з найважливіших напрямків діяльності Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю України. Про те, як реалізується ця програма нині в нашій області, розповідає керівник Хмельницького обласного відділення Фонду Василь КАРАПОЗЮК.
— Василю Миколайовичу, в умовах війни вашому відділенню доводиться працювати у напруженішому ритмі. Бо ж особлива увага сьогодні, звісно ж, нашим пораненим військовослужбовцям, які потребують підтримки держави. Скільки військових отримали безоплатно протези за цією державною програмою?
— За минулий рік отримали протези 204 військових. Мова йде і про учасників АТО, і про учасників бойових дій — усього за період з липня 2022 по сьогодні до обласного відділення Фонду соціального захисту звернулося 228 осіб із заявами. Не лише щодо забезпечення протезно-ортопедичними виробами, але й іншими допоміжними засобами реабілітації, як-от крісла колісні різних видів, милиці, ліжка, протипролежневі матраци, засобами особистого догляду та гігієни тощо. З них 37 осіб — це тільки з початку цього року. Усього ж за минулий рік за державною програмою для мешканців області профінансовано виготовлення майже 25 тисяч протезно-ортопедичних виробів. Видатки на фінансування цієї програми збільшилися у порівнянні з 2023 роком у два рази і склали понад 165 мільйонів гривень. Тобто з року в рік ця сума зростає.
— До речі, чи зросла за останні роки кількість осіб з інвалідністю в нашій області?
— За останні три роки кількість осіб з інвалідністю збільшилася удвічі: якщо три роки тому у нас було 74 тисячі таких осіб, то нині їх зареєстровано 150 тисяч.
— Хто може звертатися до вашого відділення за отриманням протезно-ортопедичних виробів?
— Будь-яка особа, яка має відповідні документи, що підтверджують її інвалідність, може скористатися програмою. Але для військовослужбовців зроблено виняток: вони можуть подавати документи на протезування або отримання засобів реабілітації, навіть якщо інвалідність ще не встановлена. Цей виняток було запроваджено минулого року у звʼязку з війною, оскільки процес встановлення інвалідності може уповільнюватися. Погодьтеся, людина не може довго чекати на офіційне підтвердження, якщо їй вже сьогодні потрібен протез.
— Що треба робити, щоб отримати протезно-ортопедичні вибори, куди звертатися?
— Для отримання допоміжних засобів реабілітації, зокрема протезу(зів), особи, які цього потребують, мають звернутися із відповідною заявою до одного із наведених органів: до структурного підрозділу з питань соцзахисту населення; уповноваженої посадової особи з питань соцзахисту виконавчого органу ради; ЦНАПу; територіального відділення Фонду. Або ж подати заяву через електронний кабінет особи з інвалідністю чи через електронний кабінет особи на Соціальному порталі Мінсоцполітики. Усі ці установи підключені до єдиної централізованої бази даних осіб з інвалідністю. Людина подає документи, а відповідні органи надсилають їх нам електронною поштою.
— Чи всі заявники задоволені якістю отриманих протезно-ортопедичних виробів? Зокрема, військові?
— Державою передбачено Порядок моніторингу забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, огляду технічних та інших засобів реабілітації та оцінки якості надання послуг особі з інвалідністю. Тому наші фахівці систематично за результатами забезпечення протезними виробами та іншими засобами реабілітації (зокрема, кріслами колісними) телефонують користувачам та проводять опитування з метою оцінювання якості виробів, виявлення труднощів у цьому процесі. Якщо є будь-яке незадоволення серед користувачів, зокрема, й військових, щодо якості отриманих допоміжних засобів реабілітації, ми в межах компетенції максимально врегульовуємо такі питання.
— Які підприємства у нас виготовляють протези? Чи може людина сама вибирати підприємство?
— Нині у переліку підприємств, що відповідають кваліфікаційним вимогам, зареєстровано близько ста підприємств різної форми власності, які забезпечують від тростин та милиць до високофункціональних складних протезів. Ми інформуємо людину про весь перелік підприємств, а вибір залишається за нею.
— Скільки можуть коштувати протези та засоби реабілітації?
— Наказом Міністерства соціальної політики встановлено граничні ціни на всі вироби. Однак для військовослужбовців допускається трикратне збільшення вартості складних протезів. До прикладу, деякі біометричні протези можуть коштувати понад 4 мільйони гривень.
— Якщо людина самостійно оплатила протезування, їй можуть компенсувати витрачені кошти?
— Так, для цього вона повинна подати до Фонду підтверджувальні документи й отримати компенсацію витрат у межах встановлених тарифів.
— Чи довго доводиться чекати на протез?
— Період очікування залежить від типу протеза. Прості засоби реабілітації (милиці, палиці тощо) можна отримати швидше. Найдовше, зрозуміло, доводиться чекати на складні протези. Адже, окрім підбору й налаштування, потрібно навчати людину користуватися ними. Хоча у більшості випадків протез видається протягом одного місяця.
— Оскільки ми ведемо мову про осіб з інвалідністю, які мусять пересуватися з допомогою протезів або й колісних крісел, закономірним буде запитання: як у нашій області й Хмельницькому, зокрема, виконується програма безбарʼєрності?
— Нині у рамках Національної стратегії діє обласна програма створення безбар’єрного простору (до 2026 року). Задля ефективності та дієвості програми на постійній основі здійснюється моніторинг виконання передбачених заходів. Для цього при Хмельницькій ОВА утворена Рада безбар’єрності, яка проводить засідання з періодичністю не рідше, ніж один раз на квартал.
Приємно, що наша область серед лідерів створення безбар’єрного простору в Україні, посідаючи, залежно від категорії та призначення об’єктів, місця у першій п’ятірці регіонів.
І хочу наголосити, що поступ, конструктивний та ефективний, у цій справі і надалі є. Особливо це важливо нині, під час війни. Адже це свідчить про відповідальне ставлення до створення комфортного життєвого простору для маломобільних категорій населення нашої області.
— Дякую за розмову.
Розмовляла Тетяна Сікорська