Полігон: фінальний крок
У Хмельницькому завершився фінальний тендер з обрання компанії для будівництва комплексу механіко-біологічного оброблення відходів на полігоні твердих побутових відходів. Після підписання угоди з переможцем відповідного тендера розпочинаються роботи з рекультивації полігону згідно зі стандартами Євросоюзу. Про те, що отримає місто в результаті, розповів Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
За його словами, 30 липня КП “Спецкомунтранс” підписало угоду з іноземною компанією-переможцем тендера на рекультивацію діючого полігону побутових відходів та будівництво двох нових карт для складування відходів. Що це дає? “Фактично після підписання угоди переможець тендера вже розпочне роботи. На реалізацію проєкту ми отримали 5,4 млн євро гранту від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP EU), — зазначив Олександр Симчишин. — Це кошти Європейського Союзу. Один із найбільших грантів, які нам вдалось залучити! Що ми отримаємо в результаті? Це нові карти складування відходів зі всіма інженерними спорудами та мережами, згідно стандартів і норм ЄС, дезбар’єр; монітор радіаційного транспортного; електромеханічну майстерню та додаткові автомобільні ваги, а також навіс для техніки; адміністративно-побутову будівлю; відкриту стоянку автотранспорту; експлуатаційні дороги з майданчиками вивантаження; мережі електропостачання та освітлення; огорожу території земельної ділянки; озеленення та благоустрій території. Після реалізації проєкту наш сміттєвий полігон кардинально видозміниться, стане значно безпечнішим та екологічнішим”.
Надзвичайно важливо, що діюче сміттєзвалище буде повністю відповідати вимогам ЄС.
Що для цього буде здійснено за умовами тендерної угоди? За словами міського голови, проводитимуться роботи з повного перепрофілювання існуючого полігону твердих побутових відходів; будівництва системи збору та відведення поверхневих вод з території існуючого полігону; будівництва системи збору та відводу фільтрату; огорожі території в межах існуючої карти; повна рекультивація полігону ТПВ з системою дегазації.
Нагадаємо, у Хмельницькому роботи з будівництва полігону ТПВ на місці діючого сміттєзвалища розпочались у жовтні 2020 року. Технічну допомогу в реалізації проєкту надав тоді уряд Швеції. Фінансова складова — кредитні і грантові кошти, а також кошти з міського бюджету. Відповідну кредитну та грантову угоди “Проєкту модернізації інфраструктури твердих побутових відходів” було підписано між Хмельницьким комунальним підприємством “Спецкомунтранс” і Європейським банком реконструкції та розвитку та Інвестиційною платформою сусідства ЄС.
За інформацією Хмельницької міської ради, загальна вартість проєкту склала 36,5 млн євро. З цих коштів кредитні —28,5 млн євро, грантові — 5 млн євро від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (EU Neighbourhood Investment Platform), співфінансування міста складає 3 млн євро. За фінансовою моделлю, яку розробив ЄБРР, кредит надається на 13 років під 5,75% річних, з пільгою на три роки. Таким чином, розпочалась повна модернізація сміттєзвалища за стандартами ЄС.
Тетяна Руса