Ще одна оновлена станція за кошти НЕФКО
Уже третю каналізаційно-насосну станцію МКП “Хмельницькводоканал” реконструйовано за кошти НЕФКО. Віднедавна нове автоматичне обладнання запрацювало в КНС №12 – одній з найбільших станцій, що обслуговує понад 50 тисяч мешканців міста. Тут встановили чотири насоси, шафу управління та автоматизоване обладнання для стічних вод. Реконструкція дозволить заощаджувати на енергоносіях, а також поліпшити якість послуг.
Угоду про реалізацію проєкту з енергоефективності Хмельницька міська рада підписала з НЕФКО у 2019 році. А з 2021-го за грантові кошти у водоканалі оновили вже три КНС — №№2,7,12. Це дозволяє заощаджувати до 30 відсотків електроенергії.
“В результаті реалізації цього проєкту ми змогли замінити повністю все обладнання: насоси, вузли, автомати, шафи управління — від 80 до 95%, — розповів міський голова Олександр Симчишин. — Загальна вартість проєкту — понад 30 мільйонів гривень . Що дуже важливо, ми отримали грант, а це безповоротні кошти від Європейської платформи добросусідства з ЄС. Розміри гранту — 160 тисяч євро”.
За грантові кошти в машинній залі КНС №12 встановили 4 нових насоси шведського виробництва і один дренажний. Туди потрапляють каналізаційні стоки з мікрорайону Озерна, а також із частини проспекту Миру: щодоби – від 6 до 8 тисяч кубометрів. Раніше в грабельному відділені збирали сміття вручну. Тепер станцією може керувати один машиніст. Віктор Бучинський працює тут машиністом понад 20 років, розповів, що оновлення – капітальне. Про це йдеться в сюжеті МТРК “Місто”. “Зі старим обладнанням не порівняти. Зараз в автоматичному режимі насоси працюють, так само граблі в приймальному відділені, які дуже чисто і ретельно очищають, залишається лише наповнені контейнери піднімати”. Але, зауважує машиніст, споживачі мають бути дбайливіші, свідоміші: не кидати в каналізацію памперси, інші предмети гігієни, кухонне сміття, як-от шкаралупу з картоплі, целофанові торби тощо, які забивають каналізаційні мережі велетенськими пробками.
Реконструкція поліпшить і якість надання послуг споживачам. За словами директора МКП “Хмельницькводоканал” Олександра Надольного, на станції було обладнання ще з початку 1980-х. Це створювала багато аварійних ситуацій, поломок, які потрібно було оперативно ліквідовувати. Якщо воду можна перекрити в трубі, то насосна станція має працювати постійно, інакше вона просто затоплюється стоками. А нове обладнання працює надійно і якісно.
Співпраця міської ради і НЕФКО триває вже не один рік і має перспективи у подальшій модернізації водопостачання та водовідвідведення. Як зазначив Олександр Симчишин, місто й зараз має з НЕФКО кілька проєктів з енергоощадності та реконструкції очисних споруд. “Це те, що стосується водоканалу, — повна реконструкція цих мереж. Вартість цього проєкту понад 30 мільйонів євро. Це повністю нові очисні системи та продовження другої гілки Чернелівського водогону”.
Оновлення КНС — це й крок до поліпшення екології, про яку дбає НЕФКО. В Україні корпорація підтримує модернізацію централізованого теплопостачання в шляхом фінансування демонстраційних проєктів, щоб показати, як сучасні технології покращують функціональність систем ЦТ на користь споживачів. Діяльність в Україні підтримується фондом Східноєвропейського партнерства з питань енергоефективності та екології.
Тетяна Руса