Маєте борги за комуналку?

Протягом року в Україні відчутно зросла вартість комунальних послуг. Згідно з даними Держстату за рік тарифи підвищилися на 18,6%. Найбільше подорожчала електроенергія — на 63,6%.

 

У такій ситуації чимало споживачів опинилися в замкненому колі: борги зростають, платіжки теж, а платити часто нічим. І при цьому наприкінці минулого року уряд скасував мораторій на відключення газу, води, електрики неплатникам та на примусове стягнення заборгованості. Також поновлено нараховування пені за несвоєчасну сплату комунальних послуг. До такого непопулярного кроку уряд мусив вдатися, тому що борги населення дуже зросли від початку повномасштабного вторгнення. У Єдиному реєстрі боржників зафіксовано 667,9 тисячі проваджень щодо несвоєчасних розрахунків за комунальні послуги.

Чим для споживачів може обернутися несплата за компослуги?

Якщо споживач не платить за електроенергію чи природний газ в терміни, встановлені постачальними компаніями, то йому можуть припинити надавати ці послуги, незалежно від розміру заборгованості. Але про це надавачі послуг повинні повідомити споживача не пізніше, ніж за 10 робочих днів до відключення. Якщо людина має борги за воду, каналізацію або опалення, то підприємства — надавачі цих послуг мають право звернутися до суду для стягнення заборгованості з урахуванням індексу інфляції +3% річних.

Щодо пені, то за кожен прострочений день доведеться додатково заплатити певний відсоток. Але загальний розмір нарахованої пені не повинен перевищувати 100% суми боргу. Її не стягуватимуть, якщо споживачу призначено пільги чи субсидію, а держава заборгувала кошти або коли людина несвоєчасно отримує зарплату і має довідки, які це підтверджують. Боргу не нараховують лише власникам пошкодженого або зруйнованого внаслідок воєнних дій житла.

Як стягується борг через суд?

Після ухвалення судового рішення накладають арешт на майно та банківські рахунки боржника, з яких стягують кошти на погашення заборгованості. Навіть у пенсіонерів можуть списувати до 50% виплати, але є одна умова: залишок на картці має бути не меншим за прожитковий мінімум, який цього року становить 2361 гривню. Якщо борг перевищує 160 тисяч гривень (20 мінімальних зарплат), то можуть конфіскувати майно — квартиру, будинок чи земельну ділянку за умови, коли немає достатньо фінансових коштів або рухомого майна.

Що робити людям, котрі не мають коштів, щоб сплачувати комірне?

У такому разі треба звернутися до органів соціального захисту по субсидію чи реструктуризувати борг, тобто виплачувати його частинами. Тоді не буде нараховуватися пеня і людина не втратить субсидії.

Back to top button