Яйця, хліб та овочі: чому українці платять за продукти все більше?
Яйця, хліб, м’ясо, фрукти та овочі продовжують бити цінові рекорди в українських магазинах. Сезонні чинники — лише частина проблеми. На здорожчання впливають також збільшення вартості кормів, пального, електроенергії та навіть логістика. Що відбувається з цінами і чого чекати взимку, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
Ціни на яйця зростуть ще на 10-15%
Найбільш стрімко в Україні зросли ціни на яйця. І цьому є одразу кілька причин. За словами голови громадської спілки “Міжрегіональний союз птахівників та кормовиробників України” Вадима Шияна, цьогорічне подорожчання спричинене сезонними чинниками, але свою роль відіграли й інші фактори. “Підвищились ціни на корми, кормові домішки, зросли курс долара, електроенергія, паливно-мастильні матеріали, логістика, це все пішло в інфляцію”, — пояснив експерт. Те, що осінь — традиційно період зростання цін на яйця, каже і перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. Адже через похолодання продуктивність курей знижується, а також відбувається оновлення поголів’я, що зазвичай веде до зменшення кількості яєць. Чиновник прогнозує, що після осіннього піку яйця поступово впадуть у ціні. “Однозначно після нового року буде зниження”, — запевнив Висоцький.
Дорожчатимуть хліб та м’ясо
Зростатимуть і ціни на хліб. Так, президент Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко зазначив, що з листопада і до кінця року ціна борошна підвищиться на 11%, упаковки — на 10%, логістики — на 8%, газу — на 11%, електроенергії — на 11%. І все це вплине на вартість хлібопекарських виробів для споживача.
Приблизно на 10% подорожчало й м’ясо. Скорочення поголів’я великої рогатої худоби зумовлює зростання цін на яловичину і телятину. Крім того, на цінники впливають і висока вартість кормів, пального та електрики. З початку року найбільше зросла ціна на яловичий гуляш — на 20,9% до 301,32 гривні за кілограм. Свинячий ошийок зріс у ціні на 18,1% — до 286,05 грн/кг, курячі стегна на 9,6% — до 125 грн/кг, а куряче філе 8,7% — до 174,50 грн/кг. При цьому на інші види м’яса ціни трохи впали. Так, свиняча грудинка подешевшала на 1,1% — до 179,29 грн/кг, а сало на 9,7% — до 234 грн/кг. Як пояснюють експерти, промислове виробництво свинини у 2024 році зросло, а отже, збільшилася і пропозиція цього виду м’яса в роздрібній торгівлі. Це і вплинуло на зниження ціни на деякі категорії.
Морква б’є цінові рекорди
Морква має всі шанси стати найдорожчим овочем з борщового набору. Вона росте в ціні вже кілька тижнів поспіль. А верхня цінова межа вже перейшла 25 гривень. Дорожчає і білокачанна капуста — від 22 гривень. Також через зменшення пропозиції зросла вартість пекінської капусти — до 30 гривень. Крім цього, подорожчала вся зелень: кріп та петрушку віддають по 120-170 гривень за кілограм. Полізли вгору цінники на тепличні огірки. На початку листопада сягнули 100-125 грн/кг, що на 72% вище минулорічних показників. Натомість подешевшала картопля, — в середньому на 10% до 18-28 грн/кг. Незначно втратив у ціні буряк: з 15-17 гривень за кілограм до 13-15. На яблука верхня цінова межа впала з 35 до 30 гривень за кілограм. Крім того, дешевшають банани — нині їх віддають по 48-60 грн/кг, ціни на ківі знизилися до 80-100 грн/кг, а на гранати — до 90-95 грн/кг.
Ціни зростатимуть і далі?
Однією з причин росту цін на овочі в Україні є брак овочесховищ. На цьому наголосив Дмитро Соломчук, народний депутат та член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики. “Багато фермерів з Херсонщини, інших регіонів релокувалися в центральну та західну частину України, почали займатися овочівництвом. Зберігати немає де, і ми побачимо весною знову ситуацію, що наші українські овочі будуть за досить високими цінами”, — зазначив він. За прогнозом Соломчука, дорожчатимуть навесні не лише овочі, а й інші товари. Зокрема, вже згадані яйця та м’ясо. Адже на світових біржах у порівнянні з минулим сезоном подорожчали пшениця, кукурудза і соя, що відповідно вплинуло на здорожчання комбікормової бази. Також навесні може бути і значне подорожчання олії. “Через те, що в традиційних регіонах, південних, східних, де було завжди засіяно багато соняшнику, цьогорічне літо було засушливим, аграрії збирали з гектара від 300 до 700 кілограмів. Крім того, в зернах набагато менша олійність. Здорожчання буде. Взагалі, на сьогодні, можна сказати, дефіцит
соняшникової олії в світі, її не вистачає”, — пояснив він.
За інформацією Центру громадського моніторингу
та контролю