Відтепер рахують воду дистанційно

У Хмельницькому завершили встановлювати шлюзи для зчитування інформації з загальнобудинкових лічильників води. Такі прилади з дистанційною передачею даних є частиною процесу діджитализації МКП “Хмельницькводоканал” у рамках програми “Розумне місто”.

Розумне місто” — це єдина система, в якій органічно взаємоповязані міські комунікації, інформаційні технології передачі даних та пристрої IOT.

Хмельницький став першим містом України, де комунальники запровадили систему дистанційної передачі даних з лічильників за технологією LoRaWAN. Наразі підприємство двічі на день отримує показники води. Як повідомив для медіа керівник “Хмельницькводоканалу” Олександр Надольний, шлюзи, тобто базові станції, зчитують дані з датчиків лічильників в радіусі 500-600 метрів. “Цей шлюз може через себе пропустити три тисячі датчиків. Після цього він передає інформацію на наш сервер”, — пояснив він.

За словами Олександра Надольного, на сьогодні такими шлюзами охоплено все місто. Їх встановили на максимально високих точках міста, переважно це висотні будинки. На проєкт витрачали, каже, власні кошти підприємства. Вартість шлюзів — приблизно чотири мільйони гривень, сервери і програмне забезпечення — ще 500 тисяч.

Пріоритетом роботи нашого підприємства є дистанційна передача даних лічильників і встановлення датчиків з системою LoRaWAN з можливістю контролювати тиск у мережі, щоб можна було оперативно реагувати на будь-які аварійні ситуації”, — зазначив він.

До речі, мережа бездротова, працює на радіозв’язку в низькочастотному режимі та дозволяє знімати інформацію з будь-якої точки міста. Тому немає потреби комунальникам “ходити по споживачах”, а останнім — відвідувати вживу офіс водоканалу. Адже інформація передається в автоматичному режимі.

Як освоїли нову систему інформації і передачі даних в ОСББ? До прикладу, “Хмельницькводоканал” встановив шлюзи у шести багатоповерхівках із 18 в ОСББ, де головою правління є Євген Щербанюк. У його телефоні на екрані постійно є дані загальнобудинкових лічильників води з дистанційною передачею даних. “Як голова правління ОСББ, можу переглядати показники цих лічильників віддалено зі свого телефона, чи з комп’ютера, — розповідає він. — А в одному з будинків встановлено датчик затоплення. Якщо ненароком щось прорве: вода, каналізація чи опалення, цей датчик просигналізує мені, і можна все це оперативно вирішити без серйозних наслідків”. Обладнання для дистанційної передачі даних розташоване у різних частинах будинку, звідки подається живлення на шлюз, розташований на даху.

За словами Олександра Надольного, загалом у Хмельницькому в бездротовій мережі працює близько 400 лічильників з дистанційною передачею даних, 42 із них — загальнобудинкові. Встановити такі у всіх багатоповерхівках планують за три роки.

Ольга Озерна

Back to top button