“Делікатна” проблема: думка фахівця
Проктологічні проблеми, це такі ж проблеми зі здоров’ям, як і будь-які інші. І вони потребують професійного вирішення.
Як свідчить статистика, на жаль, останнім часом кількість “делікатних” хвороб зростає. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що більшість із нас неправильно харчується, а ще й недоброякісними продуктами, веде малорухливий спосіб життя. Призводить це все до захворювань прямої кишки. Як вберегтися від захворювань прямої кишки та їх ускладнень, зокрема й онкологічних? Про це наша розмова з заслуженим лікарем України, заступником директора Хмельницького обласного протипухлинного центру, онкохірургом вищої категорії Миколою Таболою.
— Миколо Михайловичу, які симптоми хвороб прямої кишки?
— Спершу хочу зазначити, що майже всі пацієнти, в яких з’явилися будь-які неприємні відчуття, пов’язані з прямою кишкою, ставлять собі найпоширеніший, на їхню думку, діагноз “геморой” і починають лікуватися народними методами. Знаючи про те, що від нього не помирають (лише при досить складних ускладненнях, які трапляються вкрай рідко), часто соромлячись, хворі не йдуть на консультацію до лікаря. Це велика помилка! Адже поряд із цим захворюванням широко розповсюджені й інші.
Як засвідчує практика, понад 50 відсотків пацієнтів, які приходять на прийом із підозрою на геморой, після обстеження отримують інший діагноз. Найчастіше це тріщини, криптити (запалення анальних пазух), проктити (запалення прямої кишки), парапроктити (запалення навколопрямокишкової тканини). Але найгрізнішими захворюваннями, які останнім часом стали зустрічатися значно частіше, є онкологічні патології прямої кишки та анального каналу. Моя щира порада: не зволікайте з візитом до лікаря! З появою перших неприємних симптомів негайно пройдіть проктологічний огляд. Якщо при цьому лікар не виявив жодних інших захворювань, можна спокійно лікувати геморой лікарськими препаратами та народними методами.
— Як часто під час обстеження лікарем у пацієнта можуть бути виявлені інші патології?
— Досить часто. Можуть бути поліпи, котрі мають здатність перероджуватись на злоякісні пухлини. Жодної симптоматики вони не дають на перших етапах свого розвитку. Наголошую, що саме тоді можна провести не надто травматичні втручання і позбутися поліпів назавжди. По суті, лікування цієї недуги є профілактикою захворювання — гострого чи хронічного парапроктиту.
— Розкажіть про методи лікування хронічного геморою.
— Скажу без перебільшення, якщо цю хворобу діагностувати на ранніх стадіях і ліквідувати основні чинники, що призводять до захворювання, то можна застосовувати мініінвазивні методи лікування. Ці втручання мінімально спричиняють больовий синдром. А ефект позитивний. Та й хворий зазвичай одужує набагато швидше. Щодо методів лікування, то вони різні. І сказати, що якийсь із них кращий, не можна. Для кожного пацієнта підбирається найефективніший. А ще лікування геморою потрібно починати зі здорового способу життя.
— Миколо Михайловичу, як покращити своє харчування?
— Про це я наголошував неодноразово. Насамперед їжа повинна бути насичена харчовими волокнами, тобто клітковиною. На неї багаті переважно овочі та фрукти. Через те, що більшість пацієнтів харчується неправильно, у них порушується робота верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, тож багато хто з них страждає і від парапроктиту. Рекомендую споживати термічно оброблені овочі й фрукти, відтак клітковина легше засвоюється організмом, проте без достатньої кількості рідини вона малоефективна. Треба багато пити. Хворий не повинен переїдати, має бути харчування невеликими порціями чотири-п’ять разів на день.
— Які ще ваші поради вбережуть від захворювань прямої кишки?
— Треба більше рухатися. Через кожні пів години сидіння варто встати, походити. Не можна довго сидіти на унітазі. Корисно виконувати фізичні вправи, які сприяють відтоку крові з цієї зони. Підняття вверх ніг поліпшує відтік крові. Якщо є можливість —плавайте.
— Дякую за розмову.
Розмовляв Валерій Марценюк