Керувати дронами навчатимуть старшокласників
За оновленою програмою і з новітнім обладнанням проходять заняття з предмету “Захист України” для учнів 10-11 класів громади у п’яти спеціалізованих осередках. Для практичних занять закупили нове обладнання- гвинтівки, шафи для зброї, радіостанції, такмеди муляжі. А з наступного навчального року старшокласників навчатимуть керувати безпілотниками, і для цього вже придбали дрони й комплекти до них. На облаштування осередків з предмету “захист України” спрямували 12 мільйонів гривень з державного та місцевого бюджетів.
Як проходять оновлені заняття? Одна з недавніх тем у ліцеї №3 ім. Артема Мазура, де створений осередок, — стрільба в тирі з пневматичної гвинтівки, яку розпочинають вивчати з 10-го класу. Всі юнаки у військовій формі, ставляться до занять уважно й відповідально, бо, як сказав десятикласник Єгор Ачкасов, сьогодні всім потрібно набувати навичок захищати себе і країну, яка бореться з терористом-окупантом.
Загалом в цьому базовому ліцеї одночасно відбуваються групові заняття для учнів 10-11 класів з восьми шкіл міста, а це наразі 34 класи. Також вивчатимуть основи домедичної допомоги, інженерної підготовки та керування безпілотними літальними апаратами. Як зазначила директора Олена Кенц, тут проходитимуть курс підготовки за предметом “Захист України” учні ліцеїв №№2, 15, 18 та спортивного, а також з сільських освітніх закладів громади — Копистина, Іванковець та Пироговець
Нове обладнання для осередку придбане за кошти з державного та міського бюджетів. Разом із викладачем Олександром Катеринчуком старшокласники вчитимуться працювати з радіостанціями, тактичними окулярами, дозиметрами тощо. Також кабінет поповнився спеціальними рюкзаками, ремінно-поясними системами, карабінами та біноклями. Надалі в ліцеї планують заняття й у лазерному тирі.
“Я почав викладати цей предмет за півроку до повномасштабної війни, — розповідає Олександр Катеринчук. — Потім півтора року проходив службу в Збройних Силах, тепер демобілізований. Якщо порівняти обладнання, з яким доводилося працювати до 2022 року, з тим, яке в нас є нині, то це велика різниця. До війни взагалі було його мало, до того ж застаріле, а тепер це зовсім інший рівень, інша якість занять. Нині обладнання вистачає, щоб учні засвоювали всі шість навчальних модулів, бо є на чому практично навчатися.
Крім стрільби, опановують і навички домедичної допомоги. Одинадцятикласниці на манекенах вчаться робити серцево-легеневу реанімацію постраждалим, проводити необхідні маніпуляції , щоб зробити правильну перев’язку, накласти турнікет тощо.
Кабінет домедичної підготовки поповнився сучасними муляжами, турнікетами та такмедами та іншим приладдям. Викладачка Тетяна Юхимчук пояснює ученицям, як надати домедичну допомогу при опіках, якими засобами та в якій послідовності використовувати фіксатор опіку, інші препарати, адже на муляжі є кульові “поранення”, та різноманітні осколкові.
А з вересня 2025 року за оновленою програмою 11-класники вчитимуться керувати безпілотниками. Для цього вже облаштували кабінет. До викладання запросили інструктора Вадима Михайлова, який сконструював близько тисячі ФПВ-дронів для українських захисників. Аби сконструювати і запустити в повітря першого дрона, йому знадобилося 30 годин. Тепер своїм досвідом ділитиметься зі старшокласниками на тематичних заняттях. “Це буде будова дрона, збірка, програми налаштування та польоту”, — розповів викладач. — До кожного придбаного комплекту входять зразок дрона, окуляри та пульт управління. Дальність польоту навчальних дронів — до 80 метрів, вони перебувають у повітрі близько 10 хвилин, тут змінні батареї, обладнанні камерою бачення. Ці дрони мають практично такий же функціонал, як бойовий ФПВ-дрон”.
На облаштування навчального осередку в ліцеї №3 використали 1 млн 900 тис. грн. Загалом у громаді буде три таких осередки на базі освітніх закладів у різних мікрорайонах міста. Ще два у вищих професійних училищах. “На функціонування цих осередків було виділено 8,6 млн гривень з держбюджету та 3,4 млн гривень з бюджету громади, — зазначила в.о. директора департаменту освіти й науки Ольга Кшановська.
Тетяна Руса