15 листопада — початок Великого Різдвяного посту

Другий рік поспіль віряни розпочинають приготування до Різдва раніше, ніж колись, оскільки ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар. Тепер піст до Різдва розпочинається 15 листопада і завершується у Святвечір — надвечір’я народження Ісуса Христа24 грудня. Триватиме він 40 днів.

Різдву передує 40-денний піст, який спонукає вірян зануритися в себе, у своє коріння, уявити свій земний шлях в реальніших обрисах, ясніше зрозуміти своє призначення і місію. Кожна людина приходить у цей світ з певною місією, і ці 40 днів — це як 40 кроків, які мають прочистити цей шлях, насамперед, від сумнівів, страхів, вад. Різдвяний піст — своєрідна подяка Господу. Заборони і правила посту відкривають перед християнами можливість навчитися уникати конфліктних ситуацій і спокус, які виникають.

Різдвяний піст має й іншу назву — Пилипівський, оскільки він починається після 14 листопада, дня пам’яті апостола Пилипа. Він прославився численними випадками зцілення людей. Апостола Пилипа розіп’яли на хресті, як і Ісуса.

Духівники радять на час посту, якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів, помиритись, адже гріхи гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють постувальника всіх плодів його праці.

Піст — це добра нагода покинути погані звички (куріння, зловживання хмільним, картярство, лихослів’я), усілякі надмірності. Піст тілесний без посту духовного нічого не приносить для спасіння душі, навіть навпаки, може бути шкідливим, якщо людина, утримуючись від якоїсь їжі, впадає в гординю. Без молитви й покаяння піст — це тільки дієта і до релігії стосунку не має. Піст не для показу.

Обставини воєнного часу вже самі по собі накладають на вірних чималі обтяження. Однак обмеженнями в харчах піст аж ніяк не вичерпується. Той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо, іншу християнську літературу, більше допомагати ближнім (особливо воїнам, біженцям).

Загальні правила Різдвяного посту менш строгі, ніж Великого та Успенського. Заборонено м’ясні, молочні продукти, яйця. Також у понеділок, середу і п’ятницю забороняються риба, вино та олія. У вівторок і четвер олію дозволено. Рибу під час Пилипівки дозволено споживати в суботу й неділю.

В останній тиждень перед Різдвом, з 18 по 23 грудня, піст посилюється, навіть у суботу та неділю риби їсти не дозволено. На Святвечір, 24 грудня варто взагалі утриматися від їжі “до появи першої зірки”.

Проте хворі, вагітні, подорожні, зайняті на важких роботах за дозволом духівника звільняються від посту або дотримуються його не повною мірою.

Back to top button