Бачити світ
Одне з найцінніших багатств, яке має людина, — можливість бачити світ. Аби зберегти зір гострим, ми повинні постійно дбати про очі. Вони потребують пильної уваги. Тому необхідно регулярно приходити на профілактичні огляди до лікаря-офтальмолога, який підкаже вам, як правильно це робити.
До речі, 8 серпня — Міжнародний день офтальмолога. Власне, з цієї нагоди й відбулася наша розмова з Вітою Машевською, завідувачкою першого консультативного хірургічного відділення КП “Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр, поліклініка №1”, позаштатним міським офтальмологом.
— Віто Сергіївно, найперше, прийміть вітання зі святом. Розкажіть, будь ласка, нашим читачам, як пильнувати свої очі, аби зберігати зір повноцінним?
— Дякую. Спочатку зазначу, що офтальмологія — найгарніша спеціальність у медицині. Вона тісно повʼязана з неврологією, з кардіологією, гінекологією, ендокринологією, гематологією… Усі хвороби ми бачимо на очному дні. Загалом є офтальмологія терапевтична, яка займається профілактикою та лікуванням очних хвороб. І є хірургічна, яка, зрозуміло вже з назви, займається оперативним втручанням. Найпоширенішими причинами порушення зору є короткозорість, далекозорість чи астигматизм, неоперована катаракта, глаукома.
— Які фактори провокують порушення зору?
— Один із головних — вік, що є однією з основних причин виникнення катаракти. На здоровʼя наших очей великий вплив має екологія. Також негативними чинниками є стреси, тривожність, взагалі стан нервової системи.
— Як впевнитися, що окуляри дійсно якісні?
— Потрібно звертатися у професійні салони оптики. Їм можна довіряти, адже там працюють фахівці. Продукція на різних лотках, базарах не може бути якісною. А сонцезахисні окуляри рекомендую носити всім. Навіть взимку, коли багато снігу і яскраве сонце. Вони захищають наші очі від шкідливого ультрафіолету.
— Нині очні хвороби, певно, помолодшали? Адже молодь дуже інтенсивно використовує гаджети…
— Сьогодні маємо великий прошарок захворювань — міопія (погіршення зору). Нею займаються і дорослі, і дитячі офтальмологи. Нині практично усім учням 6-9 класів ми виставляємо цей діагноз. Міопія слабкого ступеню або спазм акомодації. Тому ми називаємо це ще й шкільною міопією. Це від того, що діти фактично день і ніч сидять у смартфонах. А ще додайте сюди онлайн навчання. Батьки, щоб зайняти чимось дітей, теж мало не з пелюшок дають їм смартфони.Звичайно, без них нині ніяк. Та й багато людей в офісах працюють за компʼютерами. Але потрібно дотримуватися гігієни навантаження.
— Розкажіть, будь ласка, про це детальніше.
— Не можна працювати зі смартфонами на близькій відстані. Відстань до монітора повинна бути не менше 40 см. Правильним повинно бути й освітлення. Навантаження слід дозувати: попрацювавши 40-45 хвилин, людина має зробити перерву на 5-10 хвилин, виконати простенькі вправи для очей, подивившись вдалину і перед собою, щоб перервати процес слідкування за текстом.
— Віто Сергіївно, а яким чином впливають на зір стреси?
— Стреси призводять до патології сітківки, зорового нерва. Нині, під час війни, люди постійно перебувають у тривожному стані. У дуже великої кількості людей погіршився зір від того, що вони тривалий час перебували у підвалах, в укриттях без освітлення. Вони зазначали тимчасову втрату зору. І це не лише патологія органа зору, а й патологія нервової системи.
Загалом нині побільшало травм очей. Особливо, звісно ж, у військових. Чимало випадків мінно-вибухових травмувань. Серед них багато комбінованих, коли людина втрачає і зір, і слух.
— Чи може та чи інша важка недуга викликати захворювання очей? Хто з хворих перебуває у зоні ризику?
— Так, може. Як-от, цукровий діабет, що вражає три органи-мішені: очі, нирки, нижні кінцівки. Саме ці органи мають велику кількість судин, тому й виникають нефропатії, ангіопатії, діабетична стопа. Діабет вражає стінки судин, й стаються крововиливи. Тому хочу застерегти й наголосити: як тільки зʼявляються перші зміни в органах-мішенях, рекомендовано переходити на інсулінову терапію. Не можна зволікати, а консультуватися з лікарем-ендокринологом і приймати зважене рішення. Інсулінотерапія відтерміновує момент втрати зору, кінцівок, відмови нирок.
— Чи забезпечені лікарі-офтальмологи нашого міста необхідним обладнанням для якісної роботи?
— Наш лікувально-діагностичний центр складається з пʼяти поліклінік, і всі мають найсучасніше обладнання: нові щілинні лампи, автокераторефрактометри, пневмотонометри. Маємо один апарат ОКТ (оптико-когерентний томограф) для компʼютерної томографії ока. Усі процедури, огляди згідно з протоколом НСЗУ робляться безкоштовно.
— Тобто, будь-хто може пройти подібне обстеження безкоштовно?
— Так. Але найперше, пацієнт повинен звернутися до свого сімейного лікаря. Залежно від скарг, той може розпочати лікування самостійно, для цього у нього є 5 днів. Або ж скерувати хворого до лікаря-офтальмолога. І ми вже приймаємо рішення про дообстеження. При потребі (якщо потрібне хірургічне втручання тощо) ми скеровуємо хворого до фахівців очного відділення в обласній лікарні. І там йому буде надана кваліфікована допомога.
— Чи потрібне для наших очей відповідне харчування?
— Авжеж, як і для будь-якого органу, нашим очам теж потрібне повноцінне харчування. Наші очі люблять все, що має рудий колір: абрикоси, апельсини, моркву, жовток курячого яйця (мʼяко звареного, двічі на тиждень), червону рибу. Також багато зелені (шпинат, петрушку, броколі, кінзу тощо). Дуже корисне для збереження зору хороше червоне вино невеличкими дозами, у якому міститься ресверазін.
Певно, багато хто чув про користь чорниці для збереження зору. Ця ягода особливо добре сприяє сутінковому (нічному) зору. Навіть існує легенда про англійських льотчиків, які вночі виконували бойові завдання на відмінно саме завдяки тому, що споживали чорницю. Її користь абсолютно доказана, і вона входить до складу багатьох препаратів.
— Дякую, Віто Сергіївно, за цікаву й пізнавальну розмову.
Розмовляла Тетяна Кірик