Фестивальний “Акт Четвертий. Драматургічний”

Хмельницький продовжує власну традицію фестивалів аматорських театрів, які збирають учасників з усієї України. Цієї осені, 18-20 жовтня, в мистецькому просторі “Кут” відбудеться всеукраїнський фестиваль “Акт Четвертий. Драматургічний”. Організатори — управління культури та туризму Хмельницької міської ради, ГО “Центр розвитку театру “Час Т”, міський Будинок культури та народний аматорський театр “Дзеркало”. Потенційні учасники вже розпочали конкурсну підготовку.

Як зазначив директор фестивалю і водночас директор “Дзеркала” Дмитро Гусаков (головний режисер обласного драмтеатру ім. М.Старицького), завдання фестивалю “Акт Четвертий. Драматургічний” розвиток аматорського театру України, популяризація нової української драматургії та широка її промоція шляхом створення аудіоверсій сценічних читань на стрімінгових платформах. Для театралів це приємна новина: адже, по суті, проєкт є відродженням колишнього популярного радіопроєкту “Театр перед мікрофоном”.

Одразу нагадаємо, що перший всеукраїнський фестиваль аматорського театру, фінансово підтриманий Українським фондом культури, відбувся в Хмельницькому в ковідний 2020 рік і тому відповідно називався “Акт Перший. Онлайн”. Наступний “Акт Другий. Урбаністичний” проходив на різних платформах (художній музей, цехове приміщення театру ім. Старицького, вулиця тощо), був підтриманий міським управлінням культури та туризму. Далі “Акт Третій. Регіональний” мав на меті сконцентрувати увагу на історико-географічному регіоні Поділля, його учасниками стали колективи кількох сусідніх областей.

Акт Четвертий. Драматургічний” концептуально має на меті об’єднати трупи аматорських театрів і творчих студій з унікальним в українській театральній спільноті явищем “Театром Драматургів”, його п’єсами. Створена у Києві двадцятьма драматургами спілка наполегливо втілює авторські принципи побудови сучасного театрального процесу. Саме до цього театру звернулись організатори фестивалю “АКТ” і отримали для опрацювання потенційними учасниками 12 п’єс. Відповідно ті можуть обрати й опрацювати текст, створивши для фестивальної заявки невеличку експлікацію сценічного читання на 4-5 хвилин. У підсумку обрані колективи в жовтні покажуть повний пакет драматургічного читання на сцені мистецького простору “Кут”.

Важливо те, розповів Дмитро Гусаков, що це винятково сучасні п’єси, їх автори з різних куточків України. Переважаюча тема фестивальних текстів людина у війні.

З початком повномасштабного вторгнення почало з’являтися надзвичайно багато драматургічних текстів про ситуацію в Україні: соціальну, політичну, військову, сказав він. І українські драматурги дуже жваво відгукувались на всі події в країні, це було їх особистою рефлексією. П’єси воєнного часу почали ставити як в Україні, так і за кордоном у державних і приватних професійних театрах. Але в секторі народного, аматорського театру таких постановок небагато. І ми вирішили запропонувати таким театрам, студіям працювати з актуальною українською драматургією. Я перечитав усі 12 текстів, вони торкаються нинішньої ситуації, наших переживань, історій: це війна, переселенство вимушене і за кордоном… Надзвичайно важливо говорити про те, що відбувається в нашій країні, запропонувавши п’єси в різних аспектах”.

Ще одна особливість ми виграли грант на 1000 євро, взявши участь у грантовій програмі “Per Forma”, яка надає фінансову підтримку на реалізацію проєктів у сфері перформативних мистецтв в Україні, розповіла менеджерка фестивального проєкту Юлія Рахно. Ці кошти підуть на професійний студійний аудіозапис , який буде поширений на цифрових стрінінгових платформах, таких як Apple Music, Spotify тощо для широкого загалу користувачів”.

Вже з 20 вересня, після опрацювання анкет, розпочнеться процес остаточного відбору учасників, з залученням ради експертів за великої кількості поданих заявок.

Тетяна Руса

Back to top button