Голова правління АТ «Хмельницькгаз» намагався втекти від слідства за кордон

Понад два місяці  тому  в більшості обласних газових компаніях, в тому числі і в АТ «Хмельницькгаз»   Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки провели обшуки. Сталося це після того, як  в жовтні минулого року  держава взяла в управління облгази з бажанням в подальшому передати їх  в управління «Нафтогазу». Звісно, це стало ударом для Фірташа, який був впевнений, що Банкова його не чіпатиме. Принаймні в Офісі Президента він мав  своїх людей, але чи то за збігом обставин, чи з інших причин одного з них    на початку року було заарештовано у «справі про генератори», а згодом інший «свій» став фігурантом у справі про корупцію на Одеському припортовому заводі. А нещодавно детективи Бюро економічної безпеки  разом з колегами з СБУ, розслідуючи кримінальне провадження, відкрите ще  торік в жовтні, встановили, що дядько Фірташ виявляється  є  фактичним керівником групи компаній «Регіональна газова компанія» і  створив стабільну, ієрархічно структуровану злочинну організацію для розкрадання державних грошей в особливо великих розмірах.

За даними слідства, до складу злочинної групи входили керівники 22 міськгазів та облгазів, які контролюють левову частку усіх газорозподільних мереж держави. Також до цієї  фірташівської “піраміди” входить низка підконтрольних підприємств, які акумулюють і виводять у тіньовий обіг незаконно отримані кошти.

За даними того ж Бюро економічної безпеки, координував  дії  цього злочинного клубка  директор ТОВ «Регіональна газова компанія» Олексій Тютюнник. За даними слідства до махінацій і оборудок причетне  ще одне злочинне кодло  Фірташа, а саме компанія «ЙЕ Енергія». Так ось, саме ця компанія за попередньою змовою із службовими особами ТОВ «Регіональна газова компанія» та керівниками  22 газорозподільних компаній групи, в тому числі й  керівником Хмельницькгазу,  протягом останніх шести років реалізовували схему заволодіння природним газом і грошовими коштами. При цьому не сплачуючи податки в особливо великих розмірах.   Тобто усі гуртом  виводили у тіньовий обіг гроші, отримані за постачання газу на покриття виробничо-технологічних витрат. Робили це  за рахунок проведення безтоварних операцій із закупівлі того ж таки газу  та інших  оборудок. У такий спосіб   газ передавався газорозподільним компаніям в обсязі, який в кілька разів нижчий за розмір передоплаченого, а гроші йшли  на рахунки тієї ж «ЙЕ Енергія».  Цікаво, що розбіжність між обсягами газу, щодо закупівлі якого були зареєстровані податкові накладні, та обсягом, який фактично був переданий  відповідно до обліків АТ «Укртрансгаз», лише за 2021 рік становить 183 млн кубометрів на орієнтовну суму 3,4 млрд грн!  А  за 2016–2022 роки  активної діяльності злочинної схеми  збитки державі попередньо перевищують  18 млрд грн. І це при тому,  що в країні війна!!!

Найцікавіше те, що отримані кошти «ЙЕ Енергія» переводила в готівочку, а точніше, в  криптовалюту, здійснюючи  безтоварні операції!

15 травня правоохоронці повідомили про підозру усім організаторам і учасникам “газового” організованого злочинного угрупування  імені Фірташа  за частиною 5 статті 191 (привласнення, розтрата або заволодіння майном через зловживання службовим становищем) і частиною 3 статті 209 («відмивання» коштів, отриманих злочинним шляхом)

Серед фігурантів й голова правління АТ «Хмельницькгаз» Михайло Юрченко, який виявився найспритнішим серед усіх. Щоб  не отримати повідомлення про підозру в скоєнні злочину, він  намагався втекти за кордон. Втім переоцінив свої можливості. У пункті пропуску «Краківець» його затримали і вручили повідомлення про підозру.

Слідство триває, але чим воно закінчиться для Фірташа і “ко”,  поки що не відомо. Принаймні  контроль над потоками та електронними сервісами обслуговування десятка мільйонів споживачів залишається в руках фірташівської  «Регіональної газової компанії».

Євген Ковтун

Back to top button