І мобільний, і стаціонарний: у Хмельницькому міському центрі соціальної підтримки та адаптації запрацювали пункти обігріву

Одразу два таких пункти обігріву облаштували у Хмельницькому міському центрі соціальної підтримки та адаптації, що на вулиці Житецького, 22

Це єдиний в області такий центр, який діє з 2017 року, де надають допомогу людям, що потрапили у кризові ситуації. Втім, з першого грудня тут, крім стаціонарного пункту обігріву, який працює з часу заснування центру, і де надають прихисток, переважно, безхатькам, тут нині допомагатимуть усім людям, які опинились у пастці холоду та енергетичної темряви, ще й в мобільному пункті незламності. Уже понад тиждень на подвір’ї установи розгорнуто мобільний пункт обігріву, де в разі надзвичайних ситуацій, пов’язаних з відсутністю тепла та електроенергії, можуть перебувати не лише клієнти соціальної установи, а й мешканці мікрорайону Ружична, де знаходиться центр адаптації. Втім, у день, коли ми там побували, намет стояв порожній, хоч всередині було тепло і працювали генератори, від яких можна зарядити гаджети, чи, приміром, закип’ятити воду в електрочайниках. Тепло зберігає і дощаний настил підлогового покриття, і щільно припасовані стіни та вхідні отвори, які не пропускають холод. Всередині — ряди столів, лави, у глибині намету — ліжка, є продукти, іграшки, працює електроосвітлення. Є буржуйка, опалювально-варильна плита, які працюють на дровах.

“Цей мобільний пункт обігріву оснащений всім необхідним, ми встановили його спільно з працівниками ДСНС, — розповідає директор міського центру соціальної підтримки та адаптації Олександр Парацій. — В разі виникнення надзвичайної ситуації, як-от, відсутності світла, тепла, води, клієнти нашої установи і мешканці всього мікрорайону Ружична можуть тут знаходитись. Все, чим намет оснащений всередині, закуплено за кошти міського бюджету. Опалювально-варильна плита, на якій можна готувати їжу. Вартість однієї плити — 5 тис. грн, ми закупили їх чотири.Є дві буржуйки. Тут є два генератори, від яких можна зарядити гаджети. На годину безперервної роботи генератора потрібно три літри бензину. Все працює, все  швидко за- пускається, і в разі відключення енергії ми за 20-30 хвилин вже нагріваємо намет. Тут можуть перебувати одночасно до ста людей. Є десять ліжкомісць, закуплені продукти тривалого зберігання, зокрема тушкованки, консерви, крупи, вода. В наметі дуже тепло, температура, як правило, не менше 20 градусів”.

Цей намет, поки що ДСНСівський, аде вже цими днями встановлять свій, закуплений також коштом міської ради, повідомив директор центру. Інший пункт обігріву — стаціонарний, працює вже з кінця листопада в приміщенні соціального готелю. Це простора кімната, де також є все необхідне, щоб отримали допомогу ті, хто її потребуватиме. У двох шафах — запаси одягу та їжі, медикаменти. На полицях є необхідні речі: від нижньої білизни до верх- нього одягу, інших теплих речей, пледів. В іншій шафі — великий набір продуктів, побутова хімія, засоби гігієни, дитячі підгузки. На столі стоять електрочайники, кава, чай, цукор. У глибині кімнати — ліжка, поруч столи, лави, стільці. Є навіть дитячий куточок з іграшками. До речі, з початку повномасштабного вторгнення в соціальному готелі отримували прихисток понад 140 вимушених переселенців, які потрапили в особливо критичні умови в регіонах активних бойових дій.

“До критичних ситуацій, які можуть виникати цієї зими, наша установа готувалась заздалегідь, — каже Олександр Парацій. — З міського бюджету було виділено достатньо коштів, в тому числі й додаткових. Із цих коштів ми придбали на 49 тис. грн тушкованки, купили опалювально-варильні печі, намет. Наступне придбання — два генератори бензинні, на 8 Квт потужності кожен, відповідно отримали кошти й на їх улаштування, на паливо, дрова, на варильні казани ємкістю 10, 20, 50, 100 літрів для приготування їжі на випадок надзвичайних ситуацій. І вже зараз, якщо відсутнє світло, ми можемо готувати їжу нашим людям, які в нас живуть, бо маємо генератори. Що надзвичайно важливо? Міська рада виділила також майже 1 мільйон гривень на облаштування твердопаливної котельні. Зараз у нас діюча газова котельня, яка обігріває всі приміщення. Плануємо до кінця року цю другу, тобто твердопаливну котельню, запустити в роботу”.

 

Варто зазначити, що працівники центру цілорічно проводять соціальне патрулювання вулицями міста, а старости приєднаних до тергромади сіл повідомляють, кому потрібно допомагати в селах. Як правило, це люди, котрі потрапили в скруту, не можуть себе обійти, взимку мерзнуть у хатах, де ні печі, ні дров. За словами директора, наш міський центр — єдиний такий в області. І щоб більше охопити постійною допомогою осіб з інвалідністю та інші соціальні категорії, тут налагоджена співпраця з інтернатними установами області, де вже можуть мешкати на постійній основі такі люди. “Ми відновлюємо документи, відправляємо на реабілітацію алко- і наркозалежних. На сьогоднішній день у нас проживає 72 особи. Це й наші соціальні клієнти, і внутрішні переселенці. Тих, хто не має житла, кого доставляємо з вулиці, чи таких, що приходять самі, поселяємо у відділенні нічного перебування, надаємо необхідну допомогу, а також відновлюємо документи, відправляємо на реабілітацію алко- і наркозалежних осіб. У нас є такі люди навіть з інших регіонів, як вимушені переселенці, адже від війни тікають також і безхатьки, і колишні засуджені, і особи із залежностями, вони також їдуть до нас”, — каже директор. Наразі тут готові приймати до пунктів обігріву всіх, хто потрапить у скруту через енергетичний терор росії.

Тетяна Слоболянюк

Back to top button