Ліцейні обнови: їдальня плюс спортзал
У Хмельницькому ліцеї №4 імені Павла Жука в один день відбулись два новосілля: це капітально оновлені їдальня з буфетом та спортивна зала. Для цього за кошт міського бюджету здійснили масштабний ремонт будівлі, що не використовувалась понад два десятки років. Ліцейне оновлення обійшлося міській казні у майже 7 мільйонів гривень.
Презентував приміщення міський голова Олександр Симчишин. “Будівля була закинута і не використовувалася 25 років. Тепер тут сучасний ремонт, комунікації, техніка, посуд тощо. Нова їдальня розрахована на 63 місця, харчуватися діти будуть у кілька етапів. Найперше забезпечимо гарячим харчуванням дітей пільгових категорій, охочих вже є більше 170 осіб. 95 відсотків із з них — це діти наших військових. У спортивній залі займатимуться учні початкової школи.
Роботи ми розпочали ще у грудні 2021 року, але нова фаза війни не дала їх завершити оперативно. Ці разючі зміни — це інвестиція у здоров’я наших дітей”.
Ліцей №4 імені Павла Жука належить до освітніх старожилів: на початку 1960-х років тут збудували школу-інтернат з цілодобовим перебуванням, згодом це була загальноосвітня школа, НВК, потім — ліцей. Освітні трансформації змінювали статус закладу, проте соціальна інфраструктура фактично залишалась незмінною попри те, що у ліцеї навчались понад 1600 учнів. Одними з найбільших проблем залишалися організація гарячого харчування і спортивних занять. Про це розповіла директорка ліцею, кандидатка філософських наук Олеся Прус, яка очолила заклад у 2020 році.
“На місці нинішньої будівлі понад два десятиліття було захаращене складське приміщення, де за часів інтернату були пральня, холодильні камери і частково харчоблок. Але комунікація була дуже зручна, будівля з’єднана коридором-галереєю з навчальним корпусом. Тому коли я вперше переступила поріг цієї споруди, з’явилась ідея, щоб її реконструювати, модернізувати і відкрити там їдальню, до того ж залишався простір для спорудження спортивної зали для початкових класів. Ми довго міркували, радились з батьками, як це зреалізувати. Працювали над проєктом, підраховували фінансову вартість і звернулися з цією ініціативою до міської влади. Відтак з міського бюджету на 2021 рік були виділені достатні кошти, — каже Олеся Віталіївна. — Адже кількість здобувачів освіти в ліцеї стрімко зростає, наші ліцейні 10-ті класи поповнюються випускниками з інших закладів. Звісно, виникла потреба у створенні безпечного середовища і сприятливих умов для здорового розвитку дітей. А відсутність їдальні для старшої школи — це великий виклик для нашого закладу, де нині навчається понад 1900 дітей”.
За словами директорки, раніше повноцінно харчувались лише учні 20 початкових класів, а це майже 650 дітей. Але й тут були проблеми. Щоб нагодувати дітей гарячим обідом, їх потрібно було переводити з одного корпусу в інший, а це роздягання-одягання, часто несприятливі погодні умови. Тож харчувався невеликий відсоток, переважно пільгові категорії дітей.
Але на цьому проблеми в початковій школі не закінчувались. У приміщенні, де навчаються наймолодші учні, не було спортивної зали, лише затісна актова. То ж фізкультура для більшості була лише за хорошої погоди — надворі. Щоб вирішити проблему частково, тут спорудили надворі типовий спортивний майданчик, але він не замінював залу. Нині нарешті з’явилась простора зала, її оснастили меблями, інвентарем, м’яким підлоговим покриттям для гімнастичних вправ. Також споруджено два туалети з теплою водою для хлопчиків і дівчаток.
“Ми пройшли довгий шлях: у грудні 2021 року розпочали будівництво, демонтували міжкімнатні стіни, підлогу, була повна заміна комунікацій, труб, вікон тощо. Але через пандемію, потім повноцінне вторгнення проєкт довелося призупинити. І в минулому році розпочали активні роботи, — розповідає Олеся Віталіївна. — До праці активно долучались і наші педагоги, розробляли дизайн їдальні і спортзалу в трендових сучасних кольорах, оздоблення і малюнки робили вчителі образотворчого мистецтва. Ми також подбали, щоб приміщення їдальні було багатофункціональне, поділене на зони. За кошт міського бюджету закуплено сучасне устаткування — електричні марміти, надпотужну посудомийну машину, якісний посуд”.
Капітальний ремонт під ключ здійснило підприємство “ІБК “ГАЙВЕЙ”, яке очолює Давид Арутюнян. До речі, нещодавнім спільним проєктом підприємства та Хмельницької міської ради став капітальний ремонт двох комунальних приміщень під житло для переселенців.
Як зазначила Олеся Прус, новосілля могло б відбутися й раніше, але через повномасштабне вторгнення була порушена логістика з виробництвом кухонного обладнання та меблів, які раніше виготовляли у містах, що потрапили в зону бойових дій. Тож потрібно було шукати інших виробників. Але нині всі труднощі позаду, і відкриття нової їдальні та спортзали в ліцеї називають спільною маленькою перемогою. Бо, попри те, що війна продовжує залишатись найбільшим викликом, громада працює на майбутнє, на найголовніші інвестиції, як зазначив Олександр Симчишин. Це — благополуччя й здоров’я наших дітей.
Символічно, що у день відкриття новосільна стрічка для перерізування була білого кольору. “Цим ми хотіли показати, щоб темні часи, темні події поступово йшли з нашого життя, а натомість з’являлися світлі. Міський голова навіть сказав, що в його колекції таких стрічок наша стала першою білого кольору”, — пояснила Олеся Віталіївна.
До речі, за час, відколи тривала в ліцеї реконструкція, тут капітально відремонтували дах, в перспективі тут встановлять сонячні батареї. Навесні розпочнуть споруджувати сучасний просторий багатофункціональний спортивний майданчик. Школа, яка перетнула чверть століття, має лише довгу історію, а життя, дитинство у ній — сучасне.
Тетяна Слободянюк