На порозі третьої воєнної зими

Ми вступаємо в третю зиму після початку великої війни. За різноманітними прогнозами, вона буде дуже складною. Попри все, в наших оселях нині є гаряча й холодна вода, світло й, що особливо важливо у холодні листопадові дні, — теплі батареї. Як працюється комунальникам у складний період, якою була підготовка до зимового періоду, які резерви й можливості використовуються — про це ведемо мову із заступником директора департаменту інфраструктури міста — начальником управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради Василем Кабальським.

Василю Нарцисовичу, попри всі труднощі, чи можете сказати, що місто готове і до цієї зими? І, можливо, як це не парадоксально, саме важкий досвід двох попередніх допомагає нині почуватися впевненіше?
Попри всі труднощі, місто повністю готове до проходження опалювального сезону 2024-2025 років. Вчасно проведені всі заплановані ремонті роботи на об’єктах тепло-, водопостачання та водовідведення. Виходячи з наших реалій, в роботу підприємств міста внесені відповідні корективи. Опалювальний сезон, незважаючи на агресію рф, розпочався вчасно, жителям нашої громади надаються всі комунальні послуги.

Сонячні панелі на поліклініці

Хмельницький неодноразово потерпав від ворожих обстрілів, коли ми залишалися без світла і тепла. Наскільки готові до подібних ситуацій нині? Чи маємо достатньо генераційних потужностей для забезпечення першочергових потреб? Чи передбачено як альтернатива використання твердого палива?
Хмельницький — єдине місто України, де кількість електроенергії власної генерації, яка виробляється 15 когенераційними установками, повністю перекриває потребу об’єктів теплопостачання в електроенергії з можливістю продажу частини виготовленої електроенергії на енергоринок. До кінця поточного року міське комунальне підприємство планує отримати в якості допомоги ще чотири установки.
Для забезпечення безперебійного надання житлово-комунальних послуг комунальні підприємства закупили та отримали в якості допомоги від різних установ та організацій 249 генераторів різної потужності.
На об’єктах водопостачання та водовідведення встановлено дизельні електрогенератори для забезпечення першочергової потреби в енергоресурсах. У 2025 році передбачається запуск сонячної електростанції для забезпечення потреб головної каналізаційно-насосної станції. На 14 котельнях міста встановлено 27 твердопаливних котлів, в тому числі на котельнях, які подають теплоносій на лікарні. Для стабільної роботи створено резерви паливно-мастильних матеріалів.

У Хмельницькому завершилася реалізація програми “Підвищення енергоефективності систем водопостачання та водоочищення”. Які саме об’єкти системи модернізовані?
Існуючі каналізаційно-насосні станції №№2, 7, 12 перебувають в цілодобовій експлуатації з 80-х років ХХ століття. Устаткування було неефективним, у декілька разів відпрацювало свій експлуатаційний та технологічний ресурс.
КНС №2 і 12 — найбільші в місті за показником перекачування стоків після головної каналізаційної насосної станції. 31 грудня 2019 року було укладено угоду між Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) та Хмельницькою міською радою на фінансування проекту “Підвищення енергоефективності систем водопостачання та водоочищення: Реконструкція каналізаційних насосних станцій №2, 7, 12 у місті Хмельницькому”.

Каналізаційно-насосна станція

Яка частина фінансувалася міжнародними організаціями, а скільки коштів виділено з міського бюджету?
Дана програма реалізована в загальному на суму майже 34,8 мільйона гривень. Якщо брати в грошовому еквіваленті, фінансування було у наступному співвідношенні: кошти міжнародної організації НЕФКО — 29 мільйонів 710 тисяч гривень і кошти міського бюджету — 5 мільйонів 160 тисяч гривень.

Наскільки енергоефективним є сучасне обладнання після модернізації ? Чи є підсумки з економії електроенергії?
За кошти НЕФКО в 2021 році розпочались роботи на КНС №:2 замінено 80% обладнання. Впродовж 2022-2024 років на КНС №7 та КНС №12 замінено 90% обладнання. Впровадження даного інвестиційного проекту на КНС за результатами 2023 року дало економію електроенергії в 27% (або 211 809 кВт*год).

Ведучи мову про енергоефективність, неможливо, звісно, обійти увагою сонячну енергетику. Наскільки результативно використовуються у нашому місті сонячні панелі? Знаємо, що вони, до прикладу, встановлені на трьох міських поліклініках. Чи можуть ці заклади використовувати сонячну енергію для власних потреб чи лише продавати у єдину мережу?
На дахах трьох поліклінік Хмельницького лікувально-діагностичного центру минулого року встановлено сонячні електростанції (СЕС) загальною потужністю 100 кВт. І з 1 травня 2024 року у години пікової генерації сонячних панелей, коли виробництво електроенергії перевищує споживання поліклінік, надлишки електроенергії продаються в енергосистему. Тож Хмельницький лікувально-діагностичний центр став першим медичним закладом в Україні, який почав продавати електроенергію, вироблену на власних дахових сонячних електростанціях.
А у 2025-2026 роках на комунальних підприємствах передбачається будівництво СЕС для забезпечення власних потреб в електроенергії.

Відрадно, що хмельничани у дуже важкі часи мають безперебійне постачання до своїх осель світла, тепла, води. І, звісно ж, завдячують цим необхідним комфортом роботі наших комунальників…
Саме завдяки самовідданій боротьбі Збройних Сил України ми маємо можливість робити все для безперебійного надання житлово-комунальних послуг. Разом з тим команда комунальників громади працює в посиленому режимі для стабільного надання життєво-необхідних послуг навіть в умовах нестачі працівників. Варто зазначити, що працівники комунальних підприємств також стали на захист свободи та незалежності нашої Батьківщини: 170 комунальників воюють на фронті, серед яких, на жаль, є загиблі, зниклі безвісти та поранені.
Низький уклін і слава Українським воїнам!

Дякую, Василю Нарцисовичу, за розмову.
Розмовляла Тетяна КІРИК

Back to top button