“Шахеди” з новими антенами, тепловою камерою, ШІ: що це і як протидіяти?
У перший день нового року росіяни запустили по центру Києва “шахеди”, оснащені новим начинням, яке завадило ефективно їх збивати нашим системам ППО.
Що ж це за ноу-хау ворогів, яке наробило біди в урядовому кварталі столиці й забрало життя двох українців? Фахівці кажуть, що росіяни замінили на класичних “шахедах” іранські антени на китайські CRPA-антени супутникової навігації. Такі “розумні” дрони-камікадзе, на жаль, важко приглушити РЕБом, стверджують спеціалісти. Також вони запрограмовані розрізняти об’єкти на місцевості, як-от електростанції тощо. Щоб дрон міг розпізнавати певні риси місцевості чи об’єкти, він повинен мати тепловізійну камеру. Також відомо, що рф веде роботи з інтеграції ШІ для створення “роїв дронів”, що дозволить “шахедам” координувати свою атаку та ще ефективніше долати ППО.
У грудні минулого року наше ГУР повідомило, що в результаті бойової спецоперації вдалося знищити склад з комплектуючими для щонайменше 400 “шахедів” у російській Алабузі. Власне серед них були й тепловізійні камери для дронів. Це ще раз підтверджує, що ворог почав оснащувати ними іранські “шахеди”.
У ГУР додали, що на російських “герберах” зафіксували використання mesh-модемів, що дозволяють дронам обмінюватись даними у польоті, передавати інформацію, наприклад, що той чи інший безпілотник був підбитий у певному районі. А це означає, що інші “шахеди” вже оминатимуть цей район.
Як же протидіяти ворожим дронам? Найоптимальніше — створення ешелонованої системи ППО з великою кількістю засобів виявлення та ураження, які дозволять якісно відпрацьовувати по “шахедах”. Бо сьогодні ворог, розуміючи, що на нього чатують мобільні групи з “браунінгами”, використовує дрони, що літають на більших висотах, і це не дозволяє збити їх стрілецькою зброєю. Або навпаки: там, де стоять класичні системи ППО, противник запускає “шахеди” на наднизьких висотах, відповідно система протиповітряної оборони їх не бачить.
Незважаючи на терор ворога масовими атаками по всій території України, минулого року наші Сили оборони збили або приземлили 11200 ударних безпілотників. Сподіваємося, цьогоріч ми збиватимемо їх ще ефективніше та влучніше. Або відправлятимемо їх зворотним маршрутом: на Приморсько-Ахтарськ, Курськ, мис Чауда, Брянськ, Орел…