У селах громади створять банки насіння
У Хмельницькій громаді запроваджують проєкт “Насіннєві бібліотеки”. Його мета: зберегти біорізноманіття рослин, комунікація з читачами та безкоштовна допомога тим сільським мешканцям, які не мають змоги купити насіння, щоб висадити в себе на городі.
В бібліотеці мікрорайону Лезневе читачі вже користуються такою послугою чотири роки і за цей час зібрали насіння 100 видів рослин. Детальніше, як це працює, розповіла заступниця директора Централізованої бібліотечної системи громади Світлана Сінькова: “Бібліотекарі створять “банки насіння”. Читачів проситимуть, щоб приносили з дому своє насіння. А в бібліотеці вони можуть взяти якесь інше, виростити в себе, а тоді повернути вже власне”.
“В бібліотеці мікрорайону Лезневе функціонує клуб за інтересами “Дивоврожай”. Його учасників дуже зацікавив цей проєкт. В нашій бібліотеці створений “банк насіння”, куди лезнівчани приносять та залишають насіння. Тут є різні сорти помідорів, баклажанів, інших городніх рослин та квітів”, — розповіла бібліотекарка Зоя Куць.
Жительки мікрорайону Віра Скакун та Ніна Казмирчук якраз обирають насіння для свого городу в бібліотеці. “В мене город великий, то обрала собі сортове насіння огірків”, — каже Ніна Казмирчук. Натомість місцева жителька Валентина Коцюба принесла в імпровізований банк у бібліотеці насіння чорнобривців. “Я приносила і гарбузи, і огірки, і чорнобривці різних сортів. Натомість щось собі беру, чого в мене нема”, — каже жінка.
Такі “банки насіння” планують відкрити ще у 14 сільських бібліотеках Хмельницької громади, розповіла Суспільному Світлана Сінькова. Повноцінно вони запрацюють уже восени цього року.
Правила користування “Бібліотекою насіння” дуже прості: ділитися — отже піклуватися: беріть лише стільки насіння, скільки потрібно, і повертайте його вчасно, щоб інші садівники теж могли отримати користь. Думати екологічно: ставтеся до насіння як до скарбу. Переконайтеся, що за ним добре доглядаєте, щоб воно могло продовжувати рости і приносити користь. Поділіться своїм досвідом та порадами щодо догляду за рослинами. Отримуйте задоволення від процесу та почувайтеся комфортно у нашій спільноті. Головне — насолоджуйтесь садівництвом!
Жанна Бойчук