Хмельницькі майстри модифікують шоломи на зразок американського FAST Ballistic High Cut

У Хмельницькому волонтери переобладнали автомобільний гараж під міні-цех, в якому за власною технологією модернізують захисні шоломи старого зразка  для українських захисників. Цією справою займаються не перший рік, а відтак тисячі військових касок на зразок американського FAST Ballistic High Cut  врятували не одне життя  нашим бійцям на Донбасі. З перших днів широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну, долучилися до волонтерського руху і  перейшли  майже на цілодобовий режим роботи. Кажуть, відпочиватимуть, коли спільними зусиллями Україна  знищить російсько-фашистських загарбників.

«Наш керівник, який розробив ідею модернізації  шоломів, у перші дні після 24 лютого призвався за мобілізацією і наразі у складі одного з підрозділів ССпО ЗС України б’є ворога на передньому краї нашої оборони. Ми з хлопцями закриваємо купу спецзамовлень тут, у Хмельницькому. Замовлень багато, чесно, не вистачає рук, та ми справляємося», –  розповідає майстер-волонтер Дмитро Столярчук.

Зараз волонтери  працюють виключно   для операторів Сил спеціальних операцій, воїнів полку «Азов» та  для інших силових структур, які знаходяться на передовій і яким необхідні каски до яких кріпляться необхідні  на полі бою пристрої: нічні приціли, радіогарнітура, ліхтарі та лазерні датчики. Власне, які й  розробили  хмельницькі майстри. Тобто це не щоломи власного виробництва з нуля, а модернізація вживаних.

«Ми не виготовляємо шоломи, ми беремо, як правило, перевірений держвипробуваннями штатний «Темп-3000» українського виробництва, чи будь-який інший шолом з відповідним сертифікованим рівнем захисту,  виготовлений з пара-арамідної тканини чи надвисокомолекулярного поліетилену і робимо з них репліки на зразок американського FAST Ballistic High Cut. На них встановлюються шрауд для приладів нічного бачення, тепловізійні прилади, рейки для кріплення всякого тактичного добра, кавер і внутрішня підвісна система, –  каже  Дмитро. А ось  металевий обвіс – їхній авторський, його роблять лише тут, в хмельницькому гаражі.

« Старі зразки шоломів або вживані шоломи ми розпилюємо, зачищаємо і отримуємо купол. В ньому обрізаємо «вуха» і отримуємо заготовку. Далі вже  йде власна технологія. На виході  отримуємо кращий і зручніший виріб – надійні, міцні, зручні перепиляні шоломи,  але  жодних офіційних гарантій щодо стандарту вимог до класу захисту шолому давати не маємо права. Щолом витримує автоматну кулю і його плюс в тому, що матеріал, який ми використовуємо, він  робить з кулею те саме, що  павутиння з мухою. Тобто куля починає гуляти  по цьому шоломі  і  він її відводить в бік», –  уточнює Дмитро Столярчук.  Втім  модернізовані захисні шоломи  не призначені  для використання в  зоні активних бойових дій, оскільки вони не прикривають скроневу область голови. Для бійців, які не носять активних наушників, він не підходить, а ось для спец призначенців, для виконання окремих операцій, в самий раз.

На виготовлення півтора десятка  таких шоломів майстри витрачають 3-4 дні. Кажуть, до широкомасштабного вторгнення робили більше,  оскільки частину елементів обвісу замовляли з-за кордону. Зараз, через проблеми з логістикою, практично усі деталі крім стального обвісу роблять  самотужки на спеціальних станках. Потім власноруч монтують  і відправляють нашим хлопцям на війну. Кажутьт, Головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний теж користується їхніми шоломами, причому давно.

 

У гаражному цеху хмельницькі винахідники налагодили виробництво й  бронежилетів, плитоносок та алюмінієвих обвісів  для автоматів Калашникова. Всю цю військову амуніцію виготовляють власним коштом і за гроші, які отримують від продажу модернізованих шоломів. Причому у вартість готового шолому, а це три тисячі гривень, включають виключно ціну матеріалу обвісу та  деталей для його кріплення. За  саму роботу  жодної копійуи не беруть.

 Ольга Сєргєєва

 

Back to top button