Чергове шкільне укриття відтепер у Лезневому

Сучасне багатофункціональне укриття площею 350 квадратних метрів, яке спорудили на подвір’ї гімназії №31 ім. М.Чекмана, ввели в експлуатацію у мікрорайоні Лезневе.

Поява кожної такої підземної споруди має свою передісторію. У Лезневому церковно-приходська школа з’явилась ще у 1901 році. Після жовтневого перевороту в 1917-ому школа стала трудовою, з часом добудовувалась власними коштами та силами місцевих мешканців. До речі, за час життя у Проскурові, у школі в період УНР бував її колишній учень, а згодом відомий український політик і всесвітньо відомий бандурист Кость Місевич. Фактично школа залишалась найстарішим освітнім закладом міста і потребувала капітального оновлення. У День Соборності України, в січні 2002 року, було розпочато будівництво нового корпусу школи у цьому мікрорайоні. Перший камінь з капсулою, в якій учні залишили послання своїм майбутнім ровесникам, поклав тодішній міський голова Михайло Чекман. Будівництво велось швидкими темпами і у вересні того ж року розпочалось навчання в новій школі №13, яка згодом отримала звання імені М.Чекмана. Єдине, чого не вистачало в новому сучасному закладі, як і в майже усіх тодішніх типових спорудах, це укриття.

Повномасштабне вторгнення рашистів не просто змінило хід навчального процесу, а буквально розділило школу, де навчалося майже півтисячі учнів. Весь 2022 рік діти навчались дистанційно, у 2023-ому були розподілені по інших освітніх закладах, навчаючись там у другу зміну. Дітки з початкових класів продовжували навчання у своїй школі, а під час повітряних тривог користувались укриттям сусіднього дитсадка. Про це розповіла директорка теперішньої гімназії Ніна Хулуб. “Дуже незручно було, але, враховуючи те, що в країні воєнний стан, триває повномасштабна війна, ми не нарікали, хоча освітній процес в таких умовах важко здійснювати”, — каже директорка. Тож повноцінне укриття відтепер активізує освітній процес і дозволить комфортно та безпечно перебувати у закладі усім присутнім — понад трьом сотням сотень дітей та майже 40 працівникам. “Це, певним чином, підземна міні-школа. Укриття дозволяє не переривати навчально-виховний процес навіть під час тривалої повітряної тривоги. Тут враховано постійне перебування дітей щонайменше дві доби без перерви — з навчанням, харчуванням і санітарно-гігієнічними зручностями. Це укриття автономне, має власне електрозабезпечення. Більше того, побудували нову трансформаторну підстанцію і на укриття, і на школу”. У гімназії вже планують, як можна з користю використовувати підземну споруду. “Укриття багатофункціональне: для позашкільної, для гурткової роботи, і як спортивна зала, і, можливо, ми закупимо тренажери”, — ділиться планами Ніна Хулуб.

Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, який взяв участь у важливій для Лезневого події, розповів, що будівництво розпочалось майже рік тому. Укриття відповідає оновленим проєктно-будівельним нормам. “Наразі це одне із найбільш функціональних укриттів, які ми маємо у закладах освіти, розповів міський голова. Приміщення повністю обладнане для маломобільних осіб, з автономною електричною та примусовою вентиляцією, санвузлами, душем, спеціальним покриттям підлоги, медкабінетом, можливістю за потреби перебувати там до двох діб. Приміщення має три виходи. В укритті передбачені навчальні класи, місце для харчування, Інтернет. За проєктом тут можуть перебувати понад 300 людей, але на практиці 420-450. У позаурочний час укриттям зможуть користуватися і мешканці мікрорайону. Відтепер школа працюватиме повністю офлайн. Вартість такого укриття 25 млн грн. Фінансування міський бюджет. Роботи тривали менше року. Крім власне укриття, ми збудували окрему трансформаторну підстанцію та повністю оновили територію біля школи”. Це вже восьме нове укриття в міській громаді. Триває будівництво укриттів у ЗДО №№23, 18, школах №№12, 6 та у Шаровечці.

Тетяна Слободянюк

Back to top button