Епідемія грипу на піку
Усі навчальні заклади Хмельницької області, окрім закладів дошкільної освіти, з 20 до 28 лютого 2025 року перейшли на дистанційну форму навчання.
Таке рішення, як повідомив начальник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін, було прийнято у зв’язку з високим рівнем захворюваності дітей на грип та ГРВІ, а також з метою недопущення подальшого поширення хвороби, запобігання поширенню COVID-19 й загостренню епідемічної ситуації в області.
Так, епідемічна ситуація в області загалом погіршується. За повідомленням генерального директора ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”, головного державного санітарного лікаря Хмельницької області Миколи Габрикевича, на 7 тижні (з 10 до 16 лютого 2025 року) до лікувально-профілактичних закладів області з симптомами ГРВІ звернулися 10598 осіб. Це на 1720 більше, ніж тижнем раніше. Інтенсивний показник захворюваності на грип та ГРВІ, включно з COVID-19, становив 864,7 на 100 тисяч населення. Епідемічний поріг перевищено на 36 відсотків.
Найбільше хворіють діти — 62 відсотки від загальної кількості. За 7 тиждень найбільший рівень захворюваності серед дітей зафіксовано у віковій категорії від 5 до 14 років. Найвищий рівень захворюваності серед учнів та студентів зареєстровано у місті Хмельницький — 71,1 відсотка від усіх хворих дітей.
У поточному епідсезоні грипу та ГРВІ у Хмельницькій області захворюваність на грип та ГРВІ, в основному, спричинена циркуляцією вірусів грипу А, В, РС-вірусом та риновірусом.
За словами директорки Хмельницької інфекційної лікарні Оксани Піддубної, саме грип А та В домінує серед хворих, які госпіталізовані до їхнього медичного закладу. Якщо діагноз грипу підтверджуються лабораторно, застосовується специфічне противірусне лікування.
“Уже третій тиждень збільшується кількість госпіталізованих, — розповідає Оксана Вікторівна. — Нині маємо на лікуванні 150 хворих, третина з них — діти. Переважає захворюваність на грип, однак є і різні респіраторні інфекції. До речі, наразі немає госпіталізованих з COVID-19.
Зрозуміло, ми госпіталізуємо хворих з різноманітними ускладненнями, викликаних грипом, як от пневмонія, гайморит тощо. Дуже важливо, щоб усі, хто захворів на грип, ретельно дотримувалися рекомендацій лікаря й уважно стежили за своїм станом. Як правило, на 5-ий день хвороби повинно ставати краще. Якщо ж симптоми не минають, більше того, зʼявляється задишка, необхідно негайно звертатися до лікаря, аби не пропустити ускладнення. На жаль, вже у цьому році маємо два летальних випадки.
Особливо остерігатися вірусу грипу повинні ті, хто належить до групи ризику. Тобто мають різноманітні хронічні захворювання: цукровий діабет, серцеву-судинну патологію, бронхіальну астму, ожиріння тощо. Тому дуже велике значення має щеплення від грипу. Між тим, нині усі хворі, які перебувають у нас на лікуванні, невакциновані. А від грипу, наголошую, треба вакцинуватися кожного року. І не треба боятися щеплення, адже вакцини проти грипу найбільш вивчені, найбільш захищені.
До речі, минулого року грип не бува таким лютим. Але це закономірно, адже кожних 3-5 років вірус грипу, так би мовити, оновлюється, він бореться за своє виживання.
Тому ще раз наголошую, будьте уважними до свого здоровʼя та подбайте про щорічну вакцинацію проти грипу”.
І, безумовно, під час епідемії важливо дотримуватися протиепідемічних заходів. Фахівці Хмельницького обласного центру контролю та профілактики хвороб радять уникати місць масового перебування людей, одягати одноразові маски та змінювати їх через кожні чотири години, дотримуватися етикету кашлю і чхання, ретельно та часто мити руки або обробляти їх антисептиком, вести здоровий спосіб життя та повноцінно харчуватися.
Якщо хворий лікується під наглядом лікаря в домашніх умовах, краще його розмістити в окремій кімнаті, яку необхідно регулярно провітрювати та проводити вологе прибирання. Всім, хто проживає з хворим, рекомендовано носити медичні маски, змінюючи їх через кожні 3-4 години.
Тетяна Сікорська