Школи можуть отримати планшети для навчання дітей від британського фонду БРЕТО
Війна має руйнівні наслідки для кожного в Україні. Повітряна тривога, обстріли та бомбардування відбуваються щодня, спричиняючи смерть, поранення та порушення повсякденного життя. Діти страждають найбільше – вони налякані, травмовані та позбавлені безпеки у своєму житті. Однак вони продовжують мріяти і з надією дивляться у майбутнє.
Фонд Брето був однією з перших організацій, які підтримали освіту дітей ще у березні 2022 року, коли почалася велика війна. Про освітні програми в Україні спілкуємось з регіональною менеджеркою освітніх програм в Україні – Олександрою Лісогор.
— Олександро, розкажіть, будь ласка, про співпрацю фонду з українськими школами і як допомогти дітям в умовах війни продовжувати навчання?
— Мене вразила історія одного з учнів школи на Закарпатті. «Я хочу стати архітектором. Мені подобається створювати різні кадри з конструкторів Lego», – розповів учень 2 класу з Хуста, граючи в математичні ігри на планшеті, який його школа отримала в рамках програми EdTech від фонду Брето. В Україні, наша команда швидко підготувала канцелярські набори з кольоровими олівцями, крейдою, книжками-розмальовками, ігровим тістом і буклетами з психосоціальної освіти. Співпрацюючи з партнерськими організаціями, Фонд Брето зміг розповсюдити 6000 пакетів канцелярських товарів у центрах для біженців, дитячих будинках і освітніх центрах.
— А як допомагає дітям долати тривогу ваш проєкт «Буклети для життя»?
— Перші школи, які отримали наші буклети, почали використовувати їх в укриттях. Це виявилось зручно, адже у великому приміщенні, де перебувають учні кількох класів, проводити традиційні уроки майже неможливо, тоді як буклет можна відкрити на будь-якій сторінці й організувати заняття з цікавим матеріалом. Тоді ми подумали, що школи можуть потребувати також якесь обладнання, щоб учні могли займатись зручніше. Поспілкувавшись із нашими школами-партнерами, ми визначили, що невеликі столики, стільчики та пуфіки — це саме те, що школи хотіли б бачити в укриттях. Цього року три школи в Україні отримали таке обладнання — школа у Снігурівці, школа у Широкому (на Миколаївщині) та школа у Каневі. Наступного року ми плануємо розширювати мережу шкіл у цьому проєкті. У 2023 році, зрозумівши необхідність не лише у буклетах, а й у облаштуванні просторів для дітей, команда Фонду запустила проєкт “Буклети для укриттів”. Фонд Брето переклав та адаптував навчальні буклети, щоб заповнити прогалину в навчанні для дітей, які не мали доступу до шкіл. За понад рік роботи в Україні, наші буклети отримали понад 30 000 дітей. З такими буклетами вони працюють у школах, бібліотеках та вдома.
— Розкажіть докладніше про освітню програму навчальних технологій EdTech, завдяки якій діти можуть отримати планшети з додатками для початкової школи?
— Провідною програмою фонду Брето у всіх країнах є EdTech — програма навчальних технологій. Школи, які стають нашими партнерами, отримують планшети з додатками, які легко застосовувати на уроках у початковій школі. Ми маємо 5 шкіл-партнерів – чотири безпосередньо в Україні та одна в Бухаресті (освітній центр для українських учнів початкових класів).
— Як школам взяти участь у програмі EdTech , щоб діти отримали планшети для навчання?
— Найперше, що школами варто робити — зв’язатись із нами у соцмережах, інстаграм — breteaufoundationukraine, фейсбук —– The Breteau Foundation Ukraine. Можна також писати на пошту менеджерки – sasha@breteaufoundation.org. Таким чином вчителі можуть ставити будь-які питання, а наша команда дасть відповідь. Процес участі у всіх проєктах схожий:
– фоонд оголошує набір на ту чи іншу програму у соцмережах;
– охочі взяти участь пишуть нам чи заповнюють форму, на яку ми додаємо посилання у публікації. Однак, ми закликаємо школи зв’язуватись із нами навіть якщо відкритого набору не відбувається, адже ми формуємо список очікування і може трапитись, що відкритого набору не буде
– сформувавши список охочих взяти участь, ми надсилаємо всім спеціально розроблені форми відбору для кожної програми.
– на основі відповідей, ми формуємо рейтинг і перші у цьому рейтингу заклади стають учасниками програм.
Процес пошуку шкіл починається навесні, а влітку ми підписуємо угоди і школа починає навчальний рік із планшетами. Дві школи якраз зараз стартують у програмі. Щороку ми маємо можливість стати партнерами 2-3 шкіл з програмою EdTech. До відбору ми підходимо відповідально, щоб обрати саме ті заклади, які потребують допомоги найбільше. Важливо, що фонд працює із дітьми 5-10 років, тобто, початковою школою. У програмі EdTech школа отримує планшети на всю початкову школу. Планшети використовуються в усіх класах початкової школи по черзі, вони не є закріпленими за одним класом і за одним учнем.. Найголовніша вимога, яку ми ставимо школам — мотивація та бажання взяти участь. Звісно, кожна програма має кілька формальних обмежень, на основі яких формується рейтинг. Для програми EdTech критеріями є кількість учнів у початковій школі (мінімум 150 учнів), технічне забезпечення (чим менш технічно забезпеченою є заклад, тим вищі шанси стати учасниками програми) та можливість гарантувати безпеку планшетів у школі.
— Чому Ви працюєте у фонді і яка історія його засновника? Яка мотивація людей, які допомагають українським дітям здобувати освіту в умовах війни?
— Я завжди вважала освіту однією з основних частин розвитку особистості, без якої неможливий, зокрема, розвиток національної свідомості. Вчителювати я почала давно, а з початком повномасштабної війни побачила можливості покращувати освітні умови в Україні. Фонд Брето відразу став одним із моїх улюблених, зокрема, через історію засновника. Себастіен Брето вважає, що освіта — це підвалини всього. Він має особистий зв’язок із освітою. Він прагне допомогти дітям, які не мають можливості отримати освіту високого рівня, так само відчути, як їхня самооцінка підвищується.
Олена Царенко