У Хмельницькому родичі полонених бійців Азову розгорнули унікальну виставку фотографій з підземелля «Азовсталі»
«Дякую за прихисток, Азовсталь — місце моєї смерті і мого життя», — такі слова написав Дмитро на позивний «Орест», воїн полку «Азов», у своєму Twitter. 20 травня він виклав у вільний доступ свої фотографії захисників Маріуполя із закликом до світових медіа та небайдужих поширювати їх. Саме ці світлини лягли в основу пересувної експозиції .яку організували родини сталевих воїнів.
Хмельницький став другим після Кам’янця-Подільського містом, де активісти всеукраїнської Асоціації родин захисників Маріуполя влаштували громадянську акцію. ЇЇ мета – активізувати громадянський рух за визволення з рашистського полону захисників «Азовсталі», яких, за офіційними даними, там нині перебуває понад 2,5 тисячі.І це заклик не лише до українського суспільства: після Хмельницького пересувну експозицію побачать в Івано-Франківську, Чернівцях, далі вона помандрує в Краків.
На стендах – десятки збільшених світлин з супроводжуючими підписами, текстами, що розповідають про неймовірні дні блокади і оборони, які вже облетіли світ, і слово «Азовсталь» стійко асоціюється з неймовірною силою українського духуі гідності. Це наш концентрований епіцентр болю і неймовірної сили людей, які у нестерпних умовах понад два місяці героїчно захищались і не здавались оскаженілому ворогу.
Лише за годину з часу відкриття майданчик біля кінотеатру Шевченка, де організатори розгорнули пересувну експозицію, заповнили кілька сотень людей. Серед них одразу відрізняються ті, для кого Маріуполь і «Азовсталь» болять особливо гостро: це маріупольці переселенці і родичі загиблих та полонених «азовсталівців», які прийшли на акцію з портретами своїх синів, чоловіків, батьків, доньок та сестер.
…19-річна хмельничанка Христина не приховує сліз, у руках – світлини її 20-річного чоловіка, Владислава Лапікаша, захисника «Азовсталі», який нині перебуває в полоні і рідні не мають жодної звістки про нього. Востаннє телефонував 14 червня. Юні закохані одружились торік восени, а 22 березня вона стала мамою. Про народження їхнього сина Микити розповіла чоловікові , коли 24 березня він виходив на зв’язок. «Дуже хочу, щоб чоловік побачив свого синочка», – сумує юна мама. Поруч з Христиною – її свекруха, мама Владислава, вона розповідає, що вони вже знайомі з багатьма родинами, яких об’єднала спільна біда, обмінюються інформацією, контактами, алгоритмом пошуків, але поки що нічого не змінилося: російська сторона не реагує на запити ні з українського боку, ні на заклики міжнародної спільноти.
Валентина – переселенка із Запоріжжя. В руках – фото її внука.« Костя – військовий моряк, контрактник. 8 квітня був поранений, а на зв’язок останній раз виходив напередодні, 6 квітня. 14 квітня їх відправляли у шпиталь, але дорогою машина пропала. Мій внук зниклий безвісти…Може, в полоні. 19липня йому виповниться 20 років…» Згорьована жінка говорить крізь сльози, і в ній живе надія, що її онук живий. Донька залишилась в Запоріжжі. Фактично, сім’я розтерзана, як долі всіх, кого торкнулась біда Маріуполя.
Наталя – донеччанка, разом із сім’єю переїхала до Хмельницького ще у 2014-ому, коли рашисти розтерзали її рідний Донбас. Чоловік з початку повномасштабного вторгнення воював, захищав Маріуполь, тепер в полоні. У полоні 3-ій рік перебуває й Наталина сестра, яка залишилась на окупованій території. Про неї також родичі не мають жодної звістки.
Серед відвідувачів пересувної виставки чимало маріупольців. 82-річна Валентина Андріївна покинула рідне місто 14 травня. Вона невідривним поглядом дивиться на великий мультимедійний екран, де документальні кадри розповідають, як рашисти знищували її рідне місто, в якому вона прожила більшу частину життя. «Ось мій будинок №7, наша вулиця, Азовсталівська, все палає…», – жінка не стримує сліз. Її дім був знищений, і з сусідами старенька понад місяць провела у підвалі. Цю вулицю, що поруч із заводом, рашисти засипали бомбами і ракетами, снарядами, вийти за продуктами, водою було не можливо.
Таких розповідей у цей день можна було почути багато, адже Маріуполь, «Азовсталь» – це відтепер частинка душі кожного з нас, наша спільна рана на українському серці.
Організатор пересувної експозиції – Асоціація родин захисників Маріуполя .
«Я дізналась про цю акцію, переписуючись в Інстаграмі з родичкою хлопця, який перебуває в полоні, вона просила поширити інформацію в соцмережах про наших полонених. Чим я можу допомогти, крім репосту? Вона повідомила, що активісти асоціації підготували експозицію, яку возитимуть містами України. Я сказала, що можу допомогти зробити це в Хмельницькому, хоч ніколи нічим подібним досі не займалась. Але допомогли і волонтери, і в міській раді», – розповіла Аліна Козік, яка зініціювала акцію а нашому місті.
Розповідь Аліни – це переконливе свідчення того, як українці миттєво об’єднуються, коли над Батьківщиною нависає біда, і для того, щоб активізувати людей, зробити їх співучасниками благодійної акції, не потрібні жодні бюрократичні процедури, протокольні домовленості тощо. Нинішній час спресував наші сили і емоції і переконливо довів, що кожен з нас здатний робити крок до нашої Перемоги, об’єднавшись в єдину родину. «Чужої біди не буває» – ці слова об’єднують не лише тих з нас, кого біда торкнулась особисто. Адже й акція, яка згуртувала хмельничан навколо «азовсталівців», символічно відбулась у Всеукраїнський день родини.
Тетяна Слободянюк.