У Хмельницькому родина маріупольців відкрила хостел та центр соціальної адаптації для переселенців
З перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію України мільйони людей стали перед вибором, як будувати свій життєвий простір далі?Для родини Сапарових з Маріуполя цей вибір був свідомий і чіткий: лише Україна, лише Перемога і вірність рідній землі.
Про початок повномасштабного вторгнення росії подружжя Сапарових дізналися під час відпочинку на Шрі-Ланці. У той же день вирішили негайно повернутися в Україну, адже в Маріуполі залишилися четверо дітей. Чоловік наказав їм негайно виїжджати з міста. Возз’єдналася родина вже у Хмельницькому.”У мене був тільки літній одяг,тому що ми були у теплій країні. І машина залишилася в Борисполі. Ми її забрали звідти. Діти взяли необхідні речі і все. А вдома залишилися усі фотографії. У мене немає жодної фотографії дитячої. Жодної”, – пригадує Олексій.
У Хмельницькому в Олексія Сапарова були два комерційні приміщення під власний бізнес. Родиною прийняли рішення переобладнати їх на міні-хостел та Центр соціальної адаптації для вимушених переселенців, створили Інформаційно-консультативний центр, допомагають людям, які опинилися в складних життєвих обставинах, та одразу включилися в роботу волонтерської команди “Захист”.
Налагодивши роботу соціальних локацій, Сапарови зареєстрували ГО”Наш вибір -Україна” і наразі активно займаються волонтерством, допомагають нашим воїнам і людям, які потрапили в складні життєві обставини. Нещодавно черговий вантаж медикаментів з Відня Сапарови передали медичним закладам міста Хмельницького та області для потреб вимушених переселенців та військових.
У центрі соціальної адаптації внутрішньо переміщеним особам надають психологічну підтримку, правову допомогу. Окрім того, розповідає Олексій, проводять заняття з української, англійської, німецької мов та історії України. Для дітей створений спеціальний куточок: тут багато іграшок, вихователі дозволяють діткам навіть малювати на стінах, щоб вони якось розслабилися, перезавантажилися. Батьки в цей час чи з психологом займаються, чи на курсах або вирішують інші питання, розповідають працівники центру.
До речі, в центрі з вимушеними переселенцями займаються спеціалісти різного профілю. Вони всі також внутрішньо переміщенні особи, тому добре розуміють проблеми своїх земляків, які опинилися в такому ж соціальному статусі. Юристи центру щоденно надають людям безоплатну правову допомогу з різних питань, як-от: можливості компенсації зруйнованого майна, яке залишилося на тимчасово окупованій території, це – отримання державної допомоги або іншої якоїсь допомоги, питання щодо відновлення пенсій, щодо кредитів, з якими люди теж залишилися сам на сам та ін.
Наразі родина Сапарових співпрацює з місцевими благодійниками. З гарячими обідами для нужденних допомагає БФ “Карітас”. Волонтерське об`єднання “Захист” надає переселенцям одяг, побутову хімію та продукти тривалого зберігання. Роботу у цьому напрямку, каже Олексій, продовжуватиме до завершення війни.
Євген Ковтун.