Виростаємо з материнським молоком


На початку серпня щороку відзначаємо
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Важливо, аби батьки немовлят та майбутні батьки знали якомога більше про переваги та користь грудного вигодовування. А також розуміли, чому так важливо підтримувати жінок, які годують грудьми.
У нашій державі тиждень грудного вигодовування проходить щорічно, починаючи з 2001 року. У 2024 році основний наголос тижня зроблено на ментальному здоров’ї мами та підтримці на шляху до грудного вигодовування.

Ніщо так не зміцнює здоровʼя дитини, як грудне вигодовування. Виняткове значення воно має і для здоров’я матерів. Материнське молоко забезпечує надходження всіх необхідних поживних речовин до організму немовляти. Антитіла, які містяться у ньому, допомагають захистити дитину від вірусів і бактерій, зміцнюють імунну систему. Грудне вигодовування сприяє розвитку розумових здібностей дитини, зменшує ризик виникнення алергій, цукрового діабету, ожиріння тощо. Це, насамперед, найзручніший та найбезпечніший спосіб годувати дитину. Таке вигодовування заспокоює і малюка, і маму, дає відчуття безпеки, особливо нині, під час війни.
Надзвичайно важливо правильно розпочати грудне вигодовування. Щоб у пологовому будинку мати та дитина перебували разом у палаті. Перше прикладання до грудей відбулося у перші ж години після пологів. Щоб був забезпечений контакт: шкіра до шкіри. Якщо дитина народжена з допомогою кесаревого розтину, першою їжею малюка має бути материнське молозиво, ніяких підгодовувань сумішами або допоювань водою. Дотримання цих умов допомагає запустити механізм лактації. Абсолютна більшість жінок здатна виробляти стільки молока, скільки потрібно дитині. Головне — виконувати правила: правильне прикладання, регулярне годування вдень та вночі. Якщо це забезпечити, то лактація буде стійкою. Кількість молока залежить від того, наскільки ефективно дитина спорожнює груди та видобуває молоко. Тобто лактація працює за принципом: попит — пропозиція. Речі, які шкодять прикладанню, — пустушки, пляшка з соскою, накладки на соски та інші аксесуари.
Зазвичай матерів цікавить питання: як часто треба годувати? Малюк сам своєю поведінкою показує, що час його годувати. Варто орієнтуватися за ранніми ознаками: дитина починає крутити голівкою, цмокати губами, висовувати язика. Тоді треба запропонувати йому груди і не обмежувати час смоктання. Нехай перебуває під груддю стільки, скільки хоче. Годування за вимогою дитини є нормою.
Доволі поширеним є і таке питання: якщо дитина спить і не просить їсти довгий час, чи потрібно її будити на годування? Перші місяці життя перерви між годуваннями не мають бути довшими, ніж дві години. Тож, якщо малюк довго спить, можна погодувати його під час сну. Просто прикласти до грудей і не будити. Якщо ж дитина просить груди частіше, раз на годину чи сорок хвилин, це теж є нормою. Прикладати малюка до грудей потрібно не менше 8-12 разів на добу. Якщо мама дотримується цих правил, то не повинно бути проблем з достатньою кількістю молока.

Лілія Костьолко, завідувачка відділення КП “Хмельницький міський перинатальний центр”

А як визначити, чи молока достатньо? Для цього й контролюється набір ваги дитиною. За місяць малюк має набрати не менше 500 грамів, а може й більше — кілограм і півтора.
Хочу наголосити, що протягом перших шести місяців життя малюк не повинен отримувати ніякої їжі або пиття, окрім грудного молока, тобто бути винятково на грудному вигодовуванні. З шостого місяця починаємо вводити підгодовування. Робити це треба поступово, не припиняючи, звісно ж, годування грудьми. За рекомендаціями ВООЗ, оптимальний термін грудного вигодовування — не менше, ніж два роки.
Кожна мати повинна розуміти, що грудне вигодовування — це найкраще, що вона може дати своїй дитині на початку життя.
Лілія Костьолко, завідувачка відділення сумісного перебування матері та дитини КП “Хмельницький міський перинатальний центр”

Back to top button