Одесити на хмельницькій сцені
19 вересня в Хмельницькому академічному драматичному театрі ім. М.Старицького відбудуться дві прем’єри Одеського театру юного глядача в рамках всеукраїнського гастрольного туру-проєкту “Я вплетуся в своє коріння… Я не зламаюсь!” (14 -23 вересня). Одесити покажуть хмельницькому глядачу о 12.00 трагікомедію “Молочайник”, а о 18.00 — ліричну комедію “Будьте ви щасливі!”
Про що сценічні роботи славетного Одеського ТЮГу?
“Молочайник”
Трагікомедія за п’єсою херсонської драматургині Оксани Гриценко, (режисер вистави — херсонець Євгеній Резніченко) — це зворушлива історія про жінок однієї родини, які опинилися в окупації в Херсонській області, а загалом — про незламних українок в умовах рашистської окупації. П’єса написана у 2023 році, а одеська прем’єра відбулася 24 лютого 2024 . До речі, п’єса отримала перемоги на трьох театральних конкурсах.
Глядачі побачать кілька епізодів з життя сім’ї Писаренків: баби Наді, мами Свєти, двох онучок Олі та Олесі і куми Валентини в окупованому селі Кавунівка. Кожна героїня переживає вторгнення російських окупантів по-своєму, але всі разом вони протистоять жахам воєнного часу, зберігаючи при тому гідність і внутрішню силу. П’єса також розповідає про нову херсонську народну легенду — про Молочайника-визволителя, демона-месника, вирощеного із зерен молочаю. Персонаж Молочайник був придуманий драматургинею і перегукується з образом Голема, який захищав жителів єврейських містечок в минулому столітті під час погромів. Молочайник херсонський захищає жителів херсонських сіл, які залишилися один на один з ворогом, вселяє надію та впевненість в якнайшвидшому визволенні від рашистів. В особливо емоційних сценах присутня ненормативна лексика, але ж слово — ментальна зброя, і, чого гріха таїти, у важкий час допомагає…
Сценографію вистави здійснила молода, креативна Олена Штепура, наповнивши виставу глибиною образів, нестандартним підходом до сценічного простору. “Запрошуємо на нашу виставу культурну і театральну спільноту Хмельницького, ВПО з Херсонської області (учасників херсонських громад у містах України), жителів Хмельницького, які приймають ВПО, учасників громадських організацій, благодійних фондів, які працюють з ВПО та на допомогу фронту, всіх небайдужих, тощо. Вхід вільний!”, — зазначила директорка Одеського ТЮГу Оксана Бурлай- Пітерова,
“Будьте ви щасливі!”
Хочете відчути неповторний одеський колорит? Тоді саме для вас лірична комедія про любов та щастя за п’єсою О.Володарського…Таке могло статися лише в Одесі!
Дерибасівська, Привоз, НЕП, ідіш, кохання — тільки в Одесі всі ці слова і назви стають різними гранями однієї пригоди. Це неймовірна історія про кохання, фольклор, рибні котлетки, точило для ножів, нову економічну політику та про ідіш. На цій мові в минулому столітті розмовляла третина Одеси, і в такому середовищі трапилася ця дивовижна любовна історія.
Вистава відбувається за підтримки та допомоги Всесвітнього Єврейського Конгресу (ВЕК) та Міжнародного Ідиш Центру (Вільнюс) і особисто Вікторії Юсьо, керівниці Ідіш Центру.
Одеський державний єврейський театр з 1930 року працював у будівлі, де нині Одеський театр юного глядача. Тут “намолені стіни”. Одеський єврейський театр був змушений після Другої світової війни та евакуації покинути цей будинок, а в 1948 році театр припинив свою роботу, як усі єврейські театри та інші культурні та навчальні заклади в СРСР. Але хіба можна знищити живі традиції і самобутність народу? Усе це — у подіях ліричної вистави.
Квитки на виставу — в касі хмельницького театру та Інтернет-касах.
Ольга Озерна