Рідне місто, зелене й чисте


Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької ради створено у 2004 році. Але свою історію підприємство веде ще з 1961 року, коли у Хмельницькому почала працювати дільниця зеленого господарства. Саме працівники підприємства, як дбайливі господарі, доглядають наше місто, роблять його зеленим, охайним та затишним.
Наша сьогоднішня розмова — з директором КП по зеленому будівництву та благоустрою міста Оленою МЕЛЬНИКОВОЮ.

 

Останніми роками Хмельницький, завдяки роботі ваших працівників, став однозначно зеленим містом. Олено Миколаївно, скільки парків та скверів обслуговує ваше підприємство? Яка їхня площа?
Ми обслуговуємо понад 111 гектарів зелених зон Хмельницької міської територіальної громади. Зокрема, 8 скверів та парків загальною площею 49 га: сквер імені Т.Шевченка, парк ім. І.Франка, сквер біля меморіалу “Вічний вогонь”, сквер біля пам’ятника “Янгол Скорботи”, дендропарк “Поділля”, парк “Подільський”, парк “Заріччя”, сквер на Привокзальній площі.
Основна мета діяльності нашого підприємства — озеленення та благоустрій, збереження зелених насаджень, покращення екологічного стану території Хмельницької міської територіальної громади.

Які основні функції виконує ваше підприємство?
Забезпечуючи комплексний благоустрій та озеленення територій, ми виконуємо багато функцій. Зокрема, облаштування та відновлення газонів, квіткове оформлення, вирощування розсади квітів для озеленення, висаджування дерев та кущів, видалення аварійних та сухостійних дерев за допомогою автогідропідіймачів, корчування пнів та вивезення зрізаної деревини, переробка гілля на щепу механізованим обладнанням. Також здійснюємо санітарне обрізання дерев, видалення омели на деревах. Виконуємо доглядові роботи: викошування газонів із використанням мотокіс та самохідних тракторних косарок, прополювання газонів та квітників тощо.
Надаємо послуги спеціальної техніки (автогідропідіймачів, поливо-миючої машини, навантажувача, тракторів із спеціальним обладнанням). Перелік функцій, які ми виконуємо, багаточисельний.

 

Завжди вражає квіткове оформлення нашого міста — навесні воно по-справжньому розквітає. Скільки висаджується ліхтарних вазонів? Чи збільшуються площі квітників?
Площа наших квітників — 0,7 гектара. Висаджено квіткових рослин в місті у 2023 році — 41511 одиниць, у 2024 році — 34216 одиниць (з початком повномасштабної війни площа квітників не збільшується, на деяких ділянках висіяно траву, окремі засаджуються лише рослинами, вирощеними у власній теплиці).
Що стосується ліхтарних вазонів, то протягом 2023 року висаджено вазонів вертикального озеленення 106 штук (квітів в них 399 одиниць), протягом 2024 року — відповідно 56 вазонів та квітів 146 одиниць. Одночасно обслуговуємо 60 гектарів газонів.

Відповідно, скільки висаджено дерев та кущів у парках та скверах міста за 2023 і 2024 роки?
Обслуговуємо 31,9 га зелених зон (дерева та кущі). У 2023 році висаджено 442 дерев та кущів, у 2024 році сезон посадки ще триває. Цьогоріч видалено аварійних дерев 270 штук.

Ще одна з функцій вашого підприємства — проведення поточного і капітального ремонтів питних колодязів. Цікаво, скільки їх є в нашій територіальній громаді? Скільки доводилося ремонтувати?
На території Хмельницької МТГ обслуговуємо 304 підземні водозабори, тобто криниці загального користування — у Хмельницькому, селах Масівці, Копистин, Бахматівці, Богданівці, Давидківці тощо. На підставі лабораторних досліджень, що проводяться органами Держпродспоживслужби, у разі виявлення відхилень від встановлених санітарно-мікробіологічних та санітарно-хімічних норм проводимо відкачування і знезараження води. За потреби замінюються цебрини, дахи, відра, троси, ремонтуються бетонні кільця із герметизацією від потрапляння ґрунтових вод.
Також на нашому обслуговуванні перебувають 5 фонтанів, 11 пам’ятників, 14 гідротехнічних споруд, прибережні смуги річок та ставків: річок Південний Буг та Кудрянка, ставків у мікрорайоні Озерна та в районі вулиці Джерельна.

Як відомо, найцінніше на будь-якому виробництві — люди. Що можете сказати про трудовий колектив? Адже, окрім виконання основної роботи, доводиться брати участь у відновленні обʼєктів інфраструктури після ворожих обстрілів?
— Виробничий персонал нашого підприємства робить усе, аби створити комфортні умови проживання мешканців міста та забезпечити їхнє санітарно-екологічне благополуччя. Середній вік працівників — 50 років.
З початку великої війни шестеро наших працівників стали на захист України. Один наш хлопець, на жаль, вважається зниклим безвісти.
Так, за координації з міською владою, ми виконуємо роботи по відновленню пошкоджених об’єктів інфраструктури. Приміром, протягом 2022-2024 років працівники та техніка працювали на ліквідації наслідків ударів на об’єктах житлової інфраструктури у Хмельницькому та на території Хмельницької територіальної громади. Ми склили й закривали вікна, дахи, прибирали сміття. Виробнича база підприємства використовується для розробки будівельних матеріалів з подальшим підвезенням та встановленням на місцях.
У складі міських команд аварійно-технічного відновлення працівники підприємства та техніка шість разів відряджались до міст Високопілля, Чернігів та Ізюм на відновлення житлової інфраструктури.
Усі наші працівники регулярно долучаються до зборів на потреби ЗСУ, що організовуються місцевими волонтерами. Зокрема, маємо подяки від благодійного фонду “Волонтери Поділля” та хмельницького осередку благодійного фонду “Рокада”.

Чи задоволені ви станом матеріально-технічної бази підприємства?
Оновлення матеріально-технічної бази нашого підприємства є одним із важливих напрямків діяльності. Джерелом капітальних інвестицій комунального підприємства є чистий прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків та дивідендів до міського бюджету, а також кошти спеціального фонду міського бюджету.
Так, Хмельницька міська рада протягом 2023 року значно підсилила наші виробничі потужності, профінансувавши закупівлю техніки та обладнання на загальну суму 10 943,3 тисячі гривень. Це значно оптимізувало нашу роботу в умовах браку кадрів. Найбільш вагомим є придбання міні-трактора з навісним обладнанням, трактора потужністю 103 кінських сили з подрібнювачем пнів та косаркою маніпуляторною, самохідної тракторної косарки (для викошування партерних газонів) та двох автомобілів для перевезення інвентарю, інструментів та працівників.

Який фінансовий стан підприємства? Чи маєте прибуток, щоб впевнено почуватися?
Підприємство є фінансово стабільним, відсутні фінансові ризики, має достатньо обігових коштів для розрахунку за зобов’язаннями. Рентабельність виробництва становить три відсотки.

Одним з факторів ризику розвитку підприємства ви вважаєте відсутність сучасного тепличного комплексу для вирощування розсади квітів. Чи є перспектива побудови комплексу?
Підвищення ефективності виробництва тепличного господарства є однією із важливих умов розвитку нашого КП. Аби підвищити якість продукції тепличного господарства, необхідно провести раціональну реконструкцію тепличних потужностей. Це дасть змогу зменшити питомі затрати на вирощування розсади квітів та збільшення їх кількості. Такий підхід є одним із основним джерел збільшення прибутку підприємства.
На балансі підприємства знаходиться теплиця для вирощування розсади квітів в закритому ґрунті, загальною площею 320 кв. м. Однак вона побудована понад 50 років тому, тож має технологічно застарілу систему опалення. Тому неможливо забезпечити оптимальний температурний режим для вирощування розсади квітів високої якості. Орієнтовна вартість будівництва нової теплиці становить 8,5 мільйона гривень, що, звісно ж, недоцільно в сучасних умовах.

Загалом, Олено Миколаївно, якими бачите шляхи мінімізації ризиків, які впливають на діяльність підприємства?
Насамперед оновлення основних засобів виробництва, систематичне оцінювання їх стану, аналіз ефективності їх використання; енергоефективність та енергозбереження; підвищення професійно-кваліфікаційного рівня персоналу підприємства (навчання, підвищення кваліфікації персоналу у відповідності до загальної стратегії розвитку підприємства); ефективне управління активами (фінансовими ресурсами, основними засобами); збільшення надходжень від надання послуг підприємством.
Дякую за розмову.
Розмовляла Тетяна Сікорська

 

Back to top button