Чи будемо цьогоріч з хлібом?
Це питання — одне з найактуальніших для українців, напевно, друге за значенням після питання, коли ж настане мир в Україні. Війна, на жаль, триває, збільшуються площі замінованих полів, де мали б рости зернові. Та й цьогорічна погода день у день видає неприємні сюрпризи: від неочікуваних пізніх заморозків до буревіїв та проливних злив з градом та ураганним вітром.
Нині в Україні вже збирають урожай, зокрема озимі пшеницю, ячмінь, горох та ріпак, якими засіяно понад шість мільйонів гектарів. Першими в поля вийшли сільгосппідприємства південних регіонів.
У десятьох областях намолочено вже перший мільйон тонн зернових. У регіонах, де традиційно збирають найбільші врожаї зернових, цьогоріч ситуація невтішна. Причина — складні погодні, господарсько-фінансові умови, особливо у фермерів правобережжя Херсонщини, Миколаївщини та Одещини. Через посушливі осінь та зиму, весняні приморозки та загалом холодну весну врожайність більшості ранніх та навіть пізніх культур у південних областях буде меншою на 10-15%. Вищих урожаїв варто сподіватися на Черкащині, півночі Полтавщини, півдні Чернігівщини та Сумщини. Лідерами за врожайністю будуть Тернопільщина, Львівщина, Вінниччина, Хмельниччина. Хоча там засіяні площі незначні. Щодо пшениці, то аграрії планують зібрати до 22 мільйонів тонн.
За прогнозами експертів, валовий збір зернових та зернобобових культур цього року очікується на рівні 53,4 мільйона тонн, що на 5,1% менше торішніх показників. «Середня врожайність буде в межах 50,1 центнера з гектара, майже як торік, — каже Олександр Нечипоренко, заступник директора Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”. — При цьому врожайність пшениці буде меншою на 7,8%, ячменю — на 7,1%. Збільшення продуктивності передбачається щодо гречки (на 1,5%) і жита (на 2%).
Тож чи будуть українці з хлібом? Експерти стверджують, що пшениці вистачить, ще й будемо експортувати. Країні на рік потрібно приблизно чотири мільйони тонн продовольчої пшениці. Тож близько 15 мільйонів тонн планується продати.
Щодо гречки, то на початку повномасштабного вторгнення була проблема з її забезпеченням. Але цьогоріч очікуємо, що власного виробництва цієї культури буде достатньо для внутрішнього споживання.
З житом ситуація загалом теж непогана. Врожайність його прогнозується на 2-3% вищою проти минулого року. Тож мало б вистачити цього зерна на 2025/2026 маркетинговий рік. Нині ж житнього борошна бракує. Тому й зросла вартість так званого соціального хліба.