Десяте протирадіаційне укриття

Ранок 6 травня у Хмельницькій СЗОШ №12, що в мікрорайоні Ракове, розпочався, крім традиційних уроків, довгоочікуваною подією: відкриттям сучасного протирадіаційного укриття, яке фахівці вважають одним з найкращих, збудованих за останні роки в закладах освіти громади. На будівництво укриття з міського бюджету громади витратили майже 39 мільйонів гривень. Це вже десяте новоспоруджене укриття для освіти за кошти міського бюджету.

Площа підземної споруди — понад 500 квадратних метрів, а оснащення укриття дозволяє захищено і комфортно перебувати тут протягом двох діб. Фактично, це підземна мінішкола, де педагоги можуть працювати з учнями, адже приміщення тут автономні. У сховищі збудована потужна вентиляційна система з електронними датчиками, для маломобільних груп встановлені пандуси на східцях і поручні в санітарних кімнатах з туалетами та душовими, підведені водопостачання і водовідведення. Є медичний кабінет, у великих ємностях зберігаються запаси води. Душові устатковані бойлерами для підігріву води. Простора кімната для учнів початкових класів обладнана, крім навчальних меблів, ще й сотнею двоярусних ліжечок з матрацами та подушками.

Хмельницька ЗСОШ №12 — одна з перших у громаді, де починали будувати укриття з початку повномасштабного вторгнення. Власне, на той час ще не було чітких державних стандартів протирадіаційних укриттів, змінювались вимоги та проєкти. Тож будівництво стартувало з “нуля” на ділянці поруч зі школою в 2023 році. І ось через півтора року — фініш.

Роботи почалися з вирізання та викорчовування кущів та чагарників. Потім риття котловану і монолітні роботи. Це наш перший об’єкт по укриттю, але я вважаю, що це найкращий подібний проєкт у Хмельницькому, — розповів керівник будівельної компанії Давид Арутюнян. — Це протирадіаційне укриття, в якому можна розмістити від 550 до 880 осіб з урахуванням площі підземної споруди. Тут досить міцні 40-сантиметрові стіни і такі ж надійні перекриття. І плюс над перекриттям є прошарок, “подушка” ґрунту майже метр завтовшки. Глибина укриття — три метри”.

У 12-ій школі навчаються 1036 дітей, і з 2022 року заклад функціонував у дистанційному і двозмінному форматах. Щоб розширити формат очного навчання, останнім часом під час повітряних тривог користувалися укриттями по сусідству.

Спочатку діти навчалися вдома, дистанційно, був період, коли навчались у комбінованому режимі, — розповіла директорка школи Оксана Ковальська. — Згодом нашій адміністрації вдалося домовитись з прилеглими садочками №52 і 34, ресторацією Малевичів, “Краст-сервісом”, де в укриттях перебували наші учні. Сусіди пішли нам назустріч, за що ми їм вдячні. Звичайно, все це мало певні труднощі: розпорошеність під час переходу до різних укриттів, пристосовані умови тощо. А тут зовсім поруч, і дуже комфортні, сучасні умови.  Ми довго чекали цієї гарної події. Тепер наші діти, педагоги, працівники закладу і жителі мікрорайону Ракове зможуть перебувати не тільки у надійній безпеці, а й очікувати на відбій тривоги у зручних та комфортних умовах”.

За словами директорки, для повноцінного функціонування укриття ще мають доставити потужний генератор, який забезпечуватиме вентиляцію та освітлення, якщо будуть збої в постачанні електроенергії.

Ми сьогодні бачимо це укриття як завершений об’єкт, — зазначив міський голова Олександр Симчишин. — Працюємо й над іншими укриттями. Зокрема в процесі будівництва укриття в ЗОШ №6, ЗДО №18 та гімназії в Шаровечці. Від початку повномасштабного вторгнення у нашій громаді з’явилися вже п’ять нових укриттів. А з 2016 року ми маємо 10 готових, зданих укриттів”.

За словами міського голови, за останні два роки на будівництво укриттів у школах та садочках з бюджету громади спрямували 216 млн гривень. Ще майже 20 мільйонів гривень витрачено з міського бюджету на ремонти сховищ у житлових будинках. Наразі триває капітальний ремонт діючого укриття у міському перинатальному центрі.

Тетяна Руса

Back to top button