Гарячка Західного Нілу та інша “екзотика”

Оновлено

Цю хворобу виявили ще у 30-х роках минулого століття в Африці, тепер вона шириться світом, а цьогоріч розгулялась в Україні — усе це про гарячку Західного Нілу. Ця недуга передається через укуси комарів. Скільки українців уже її підхопили? Та які ще екзотичні хвороби можуть нас підстерігати — з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Від початку року в Україні зареєстрували 69 випадків гарячки Західного Нілу, з них 41 у серпні. Про це на початку вересня повідомив заступник міністра охорони здоровя, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін у ефірі телемарафону. Найбільше хворих у Полтавській, Черкаській, Київській областях та столиці. Кількість хворих зросла порівняно з минулими роками: у 2023-му в Україні виявили 14 випадків цієї недуги, у 2022 11, у 2021 всього 6. Наприкінці серпня цього року в Департаменті охорони здоров’я КМДА заявили, що трьох пацієнтів лікарям не вдалося врятувати через важке ускладнення гарячки менінгоенцефаліт.

Найчастіше гарячка Західного Нілу вражає влітку та восени. Якщо узагальнити механізм передачі, то комарі кусають інфікованих перелітних птахів (резервуар вірусу), а потім можуть передати вірус людині. Інколи резервуаром вірусу можуть бути також гризуни чи кажани. У Центрі громадського здоров’я України кажуть, що від людини до людини недуга не передається.

У більшості інфікованих захворювання протікає безсимптомно, але у 20% можуть з’явитися симптоми подібні до грипу. Основна кількість виявлених випадків захворювання проявляються у вигляді менінгіту та енцефаліту. Летальність недуги складає 2-14%. Вакцини не існує. Експерти рекомендують убезпечувати себе від укусів комарів: носити захисний одяг, ставити сітки на вікнах, використовувати засоби, які відлякують комах.

Зміна клімату також може впливати на поширення гарячки. “Нині через потепління бачимо, що змінюється циркуляція комарів, які переносять це інфекційне захворювання. І ця циркуляція відбувається більш активно… Тобто такі захворювання, як лихоманка Західного Нілу, гарячка Денге, які зустрічалися раніше на території Криму і дуже рідко на території Одеської або Херсонської областей, можуть переходити тепер і на центральну частину України”, каже Ігор Кузін.

Загалом, експерти впевнені, що епідемії гарячки не буде, адже з похолоданнями активність комарів піде на спад.

Завезена” екзотика

Ще до повномасштабної війни експерти називали найпоширенішими “завезеними” хворобами в Україні малярію, лейшманіоз, гарячки (Чікунгунья, Денге, Західного Нілу), холеру. Торік в Україні офіційно виявлені 10 “завезених” випадків малярії, з них один, на жаль, летальний. На Кіровоградщині помер іноземець, який відвідував Республіку Уганда (країна на сході Африки).

Наприкінці липня Міністерство охорони здоров’я спростувало інформацію щодо розповсюдження гарячки Денге в Україні, що ширилося в соцмережах. Жодної епідемії цієї хвороби в Україні зараз немає. “Фактчекери VoxCheck спростували фейк, який поширює російська пропаганда у Телеграм-каналах. Як виявилось, вони перекрутили слова української лікарки-інфекціоністки, яка в особистому блозі розказала про симптоми гарячки Денге”, заявили у МОЗ.

Там додали, що Міністерство не повідомляло про загрозу поширення гарячки Денге в Україні. У нас можуть фіксувати поодинокі “завезені” випадки це не є свідченням масового поширення вірусу чи епідеміологічної загрози.

За інформацією Центру громадського моніторингу та контролю

У Хмельницькому зареєстровані два випадки гарячки Західного Нілу. Обоє хворих – мешканці обласного центру: 55-річний чоловік та 21-річна дівчина. Випадки між собою не пов’язані, а діагноз підтверджений лабораторно.

Back to top button