Пожежу загасили, пристрасті розгораються
13 листопада на майдані Незалежності відбулася акція протесту. Її учасники — діячі культури, викладачі, громадські активісти та небайдужі хмельничани, які вимагали зберегти охоронний статус будівлі колишнього музучилища на вул. Проскурівській, 79. Вже понад рік триває судовий процес щодо скасування цього охоронного статусу, але події прискорила пожежа, яка спалахнула на другому поверсі приміщення увечері 9 листопада і пошкодила більшу частину будівлі, яку до цього руйнували невпинний час та спустошення.
Нагадаємо, ТОВ “Проскурівінвест” придбало будівлю з аукціону у Хмельницької обласної ради з укладенням охоронного договору на збереження архітектурної пам’ятки. З літа 2023 року нові власники через суди намагаються скасувати охоронний статус.
Тож понад 30 учасників акції зібралися під стіни обласної військової адміністрації з плакатами “Знищити культуру — знищити націю!”, “Історія має голос!”, “Культурна спадщина — наша ідентичність!”, “Не руйнуй архітектурну пам’ять!”, “У цих стінах народилася любов до музики”, люди висловлювалися про культурну й історичну цінність будівлі, обговорювали інцидент із пожежею, висували свої пропозиції, щоб запобігти скасуванню охоронного статусу, та збирали підписи на підтримку цих вимог. Учасниця акції Надія Бондаренко-Зелінська прочитала колективне звернення до Хмельницької ОВА. “Ми зібрали інформацію з відкритих джерел інформацію, яка підтверджує культурну цінність колишнього музичного училища. Тут навчались видатні українські діячі. Будівля має архітектурний шарм, — каже пані Надія. — Я не знаю, у зв’язку з чим сталося загоряння, але мені здається, якби будівля функціонувала належним чином, а за два роки це можна було б зробити, то таких масштабів пожежі не було б”.
Під час протесту звернення підписали кілька десятків людей. “Таких старовинних будівель у Хмельницькому дуже мало, ми не Львів. І культурна спадщина вимагає гідного з нею поводження. Ми повинні це відстоювати”, — вважають випускники музичного коледжу, яких на акції було найбільше. Прийшла на акцію й хмеьничанка Світлана Вознюк, мати одного з підлітків, яких правоохоронці підозрюють в підпалі будівлі. Каже: “Вони ходили по закинутому приміщенню. Побачили на другому поверсі, десь з коридору, як я пам’ятаю, щось таке, як димок якийсь. Голоси якісь чули, але, каже, було незрозуміло, чи то вікна ті побиті, чи відкриті. Там же ще з того боку можна було залізти, там вікна побиті всюди. І спокійно вони вийшли. Втекли, бо подумали, що то залізли бездомні. Сіли на паркан, просто під камерами. Вони не боялись, вони бачили ці камери. Тому що діти цього не робили”, — розповіла жінка.
Речниця ГУ НП області Інна Глега не підтвердила інформацію про підозрюваних підлітків, посилаючись на таємницю слідства. Днями поліція відкрила кримінальне провадження за статтею “Умисне знищення або пошкодження майна” після пожежі в колишній будівлі музучилища.
Заступник начальника Хмельницької ОВА Володимир Юр’єв вийшов до учасників акції і запевнив, що Хмельницька ОВА намагатиметься зберегти охоронний статус будівлі. “Ви знаєте, що ТОВ “Проскурівінвест” зараз перебуває у судах щодо визнання цієї пам’ятки. Судиться саме з ОВА, з департаментом культури. Відповідно, ми вам також пропонуємо долучитися до цього”, — сказав посадовець.
У підсумку спільно вирішили створити з представниками громадськості робочу групу, яка, за словами Юр’єва, дасть можливість наглядати за всіма процесами. Направлять в ОВА і колективне звернення з підписами.
Наразі правоохоронці проводять розслідування пожежі на Проскурівській. Відкрили кримінальне провадження за фактом умисного знищення або пошкодження майна, вчиненого шляхом підпалу.
Тетяна Руса