Вони боролися проти невидимого ворога
14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Цього дня, 14 грудня 1986 року, завершили спорудження захисного саркофага, який накрив реактор атомної станції, де сталася трагедія, що змінила життя тисячам українців, а також ставлення до ядерних загроз усього світу. Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проявили величезну мужність і самопожертву, борючись з невидимою загрозою — радіацією.
Участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали й хмельничани. На жаль, з кожним роком їх стає менше. Даються взнаки наслідки радіоактивного опромінення, численні хвороби. Ліквідатори аварії працювали не лише на об’єктах самої станції, а й у 30-кілометровій зоні навколо, а також на забруднених територіях Київської та Житомирської областей.
У Хмельницькому цього дня представники міської влади, громадських організацій чорнобильців, поліцейські, рятувальники та небайдужі громадяни зібралися біля пам’ятників жертвам Чорнобильської трагедії та ліквідаторам ЧАЕС, щоб покласти квіти та віддати шану тим, хто ціною свого життя і здоров’я зупинив наслідки наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства.
У знак подяки від громади у сесійній залі міської ради голова Олександр Симчишин вручив грамоти, подарунки, сертифікати 65 ліквідаторам аварії на ЧАЕС, членам їхніх родин.
Нині у Хмельницькому нараховується 1150 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 773 брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.
“Намагаємося підтримувати таких людей систематично, — каже міський голова. — До прикладу, 203 особи щомісяця отримують безкоштовно ліки (у 2024 році на 901,3 тис. грн за рахунок коштів бюджету Хмельницької міської територіальної громади; на 181,5 тис. грн за рахунок коштів обласної субвенції). У 2024 році оздоровлено 169 осіб (1,9 млн грн). А ті, хто має інвалідність, мають можливість безкоштовно оздоровитися у рекреаційному центрі “Берег надії”.
Дружинам (чоловікам) померлих учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС надаємо пільгу на оплату житлово-комунальних послуг (150 вдів).
З міського бюджету виділяються кошти на підтримку статутної діяльності громадських організацій, які займаються вирішенням проблем постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Дякую кожному ліквідатору аварії на ЧАЕС за подвиг! Вічна пам’ять тим, кого вже немає з нами”.
Сьогодні Україна протистоїть новим викликам, а її ворог — видимий і жорстокий. Наші мужні воїни відстоюють право України на життя і майбутнє. Вони захищають не лише нашу землю, а й цінність уроків минулого. Пам’ятаємо кожного і кожну, хто віддав своє життя, здоров’я та сили, рятуючи світ.
Жанна Бойчук